10/12/2018 - 19:25

Έτσι ναι! Έτσι μάλιστα!

Επιτέλους, ο ΟΦΗ έπαιξε όπως χρειάζεται και όπως μπορεί.

Χρίστος Σμπώκος
Καιρό τώρα γράφουμε, πριν από τα ματς, ότι ο ΟΦΗ, για να βγει από τα ζόρια που έχει βρεθεί, θέλει τσαγανό, προσωπικότητα και να διορθώσει συγκεκριμένα πράγματα.

Ακριβώς λοιπόν αυτά έκανε με τον Παναθηναϊκό. Έπαιξε, για πρώτη φορά, ένα ολοκληρωμένο 90λεπτο, όπως έπρεπε. Τακτικά προσηλωμένος, με πάθος και προσωπικότητα, αλλά και με μυαλό.

Τακτικά διάβασε το ματς και έκανε το προφανές μεν, αλλά αναγκαίο. Πίεσε ψηλά, εμπόδισε τον ΠΑΟ να παίξει στρωτά και με τη μπάλα κάτω, χτίζοντας από πίσω, όπως συνηθίζει. Το έκανε όμως 90 λεπτά, αυτή τη φορά και αυτό φάνηκε.

Παράλληλα είδαμε τους παίκτες του ΟΦΗ - όλους για πρώτη φορά επίσης - να πέφτουν πρώτοι σε όλες τις μπάλες και να μην αφήνουν καμία φάση. Ντουμπλαρίσματα, τάκλιν, δυναμικές διεκδικήσεις και γενικά τσαγανό, επιτέλους! Και αυτό επίσης έγινε για 90 λεπτά, σε αυτό το ματς.

Και τέλος, αυτή τη φορά η ομάδα έπαιξε με μυαλό. Δεν κλείστηκε. Δεν έχασε μέτρα μέσα στο γήπεδο. Πίεσε ψηλά και θα μπορούσε να βρει και άλλα γκολ, στην αντεπίθεση. Στα αρνητικά κάποια νεκρά σημεία και αδράνειες στην άμυνα, στο πρώτο ημίχρονο, συνήθως συνέπεια του transition και του επιθετικού pressing.

Ήταν μια καλή μέρα για τον ΟΦΗ. Και είναι η ευκαιρία που χρειαζόμαστε για να χτίσουμε και να πάρουμε ανάσα. Τον τρόπο τον ξέρει η ομάδα, από ότι φάνηκε…

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι οι παίκτες έπαιξαν και για τον προπονητή τους. Και ελπίζω ο κόσμος να είδε και το πώς ο Μπούσης τον αντιμετώπισε. Ας προχωρήσουμε λοιπόν, με δεδομένο τον Παπαδόπουλο και χωρίς αυτή την ατελείωτη γκρίνια (και όχι δε μιλάω για την κριτική) να σώσουμε τη σαιζόν και να ολοκληρωθεί θετικά η πρώτη σαιζόν της νέας εποχής.

Και μιας και συνειδητά - καιρό τώρα - επιλέγω να γράφω για όσους ξεχώρισαν και ήταν θετικοί, «αναγκαστικά» θα γράψω μια κουβέντα για όλους:

Στρέζος: Και πάλι σταθερός, σοβαρός και σε ετοιμότητα, όταν χρειάστηκε. Επιμένω ότι έχουμε τερματοφύλακα και για τα επόμενα χρόνια.

Δεληγιαννίδης: Συνεχίζει το σερί καλών εμφανίσεων. Το καλύτερό του ματς με τον ΟΦΗ. Και σκόραρε και αμύνθηκε καλά και ανέβηκε πολύ και σωστά.

Κοροβέσης: Σκόρερ και εκείνος. Καλός και αμυντικά και επιθετικά. Και για εκείνον - πιθανόν - το πιο καλό ματς του στον ΟΦΗ.

Ποτουρίδης: Σταθερός και δυνατός. Χωρίς λάθη, αυτή τη φορά, στα στημένα και αμέσως φάνηκε η διαφορά. Highlight, το καταπληκτικό τάκλιν στην αρχή της φάσης του 3ου γκολ.

Παπάζογλου: Επίσης τρέχει ένα σερί καλών εμφανίσεων. Και σήμερα ουσιαστικός και σταθερός.

Νάστος: Όπως πάντα έδωσε το 101%. Όπως πάντα επίσης, όταν έχει δίπλα του το Μεγιάδο, ανεβαίνει και δείχνει περισσότερα πράγματα. Μεστός.

Μεγιάδο: Τρομερό ματς. Δάγκωνε κυριολεκτικά στα χαφ, κυνήγησε κάθε μπάλα, τρόμαξε τους αντιπάλους, έδωσε προσωπικότητα σε όλη την ομάδα. Τον έδειχνα στο γιο μου, για το πως παίζεται η θέση του αμυντικού χαφ!

Πλατέλλας: Το καλύτερό του ματς επίσης στον ΟΦΗ. Έδειξε χθες ότι - αν το αποφασίσει - μπορεί και να πιέσει και να μαρκάρει και να είναι πολύ πιο ομαδικός. Ας ελπίσουμε να κρατήσει τη διάθεση αυτή.

Κυριακίδης: Στο γήπεδο κατάλαβα ότι είναι μεγάλη η γκρίνια προς το πρόσωπό του. Κακώς. Είναι από τους πιο προσηλωμένους τακτικά παίκτες, που βοηθά πάρα πολύ αμυντικά. Επιθετικά ακόμα δεν έχει δείξει όσα περιμέναμε, αλλά στο συγκεκριμένο ματς βοήθησε και σε αυτό το κομμάτι.

Σάσσι: Στο πρώτο ημίχρονο είχε μεγάλη διάθεση και συνεισέφερε δημιουργικά και αμυντικά. Κάπου στο 60 κουράστηκε, αλλά ως τότε βοήθησε πολύ.

Βουό: Και πάλι απαραίτητος. Ακουμπάει εκεί η μπάλα. Τρέχει και πιέζει αγρίως τα σέντερ μπακ, κλέβει μπάλες και δημιουργεί καταστάσεις. Αν είχε και λίγο πιο γρήγορη αντίδραση σε 1-2 φάσεις, ίσως να είχε σκοράρει.

Παπαστεριανός: Μπήκε και έδωσε ανάσες, κράτησε την μπάλα, πίεσε και όσο ψηλά χρειαζόταν.

Κουτσιανικούλης: Μπήκε για να φρεσκάρει την ομάδα και στα 8-10 λεπτά που έπαιξε, έδωσε ό,τι χρειαζόταν.