20/05/2019 - 17:46

Ξυπνήστε, ξυπνήστε ... τον Πλατανιά νικήστε!

Το πρώτο ματς τέλειωσε. Με ένα αποτέλεσμα νορμάλ, αλλά εικόνα ανησυχητική. Τώρα είναι η (ύστατη) ώρα να παίξουν οι 11 που αντέχουν την πίεση και μπορούν να τρώνε σίδερα για 90. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Χρίστος Σμπώκος
Το πρώτο «ημίχρονο» των μπαράζ πέρασε, με ένα σκορ που θεωρητικά δίνει προβάδισμα στον ΟΦΗ. Όμως το 0-0 είναι πάντα πονηρό σκορ. Απαιτεί να προσέξεις πολύ την άμυνά σου και παράλληλα να επιτεθείς για να βρεις γκολ. Θα μου πείτε, τα αυτονόητα θα ξαναλέμε;

Ναι, πρέπει να τα λέμε ξανά και ξανά. Ο φετινός ΟΦΗ ειδικά, από αυτά τα αυτονόητα πάει να φάει το κεφάλι του.

Το παιχνίδι ήταν όπως το περιμέναμε πάνω - κάτω. Ο αντίπαλος δεν έκανε τίποτα που δεν αναμέναμε. Μία μικρή έκπληξη ήταν ότι έμεινε στον πάγκο ο Καραγκούνης, αλλά ως εκεί.

Περιμέναμε άμεσο παιχνίδι και γρήγορες μεταφορές από την άμυνα στην επίθεσή του και τις είδαμε. Περιμέναμε ένα φορ - τανκ που μπορεί να μαζεύει μπάλες και να σπάει το παιχνίδι και το είδαμε. Περιμέναμε επιθετικούς πλάγιους και τους είδαμε, κυρίως στο πρώτο μισάωρο. Περιμέναμε και σκληρό και δυναμικό παιχνίδι, με σκοπιμότητα κι επίσης το είδαμε. Γενικά ξέραμε ότι θα βρούμε απέναντι μία ομάδα που θα επιδιώξει να μας χαλάσει το παιχνίδι και να βρει αν μπορέσει ένα γκολ. Αυτό και έγινε, ευτυχώς μόνο ως προς το πρώτο σκέλος του.

Περιμέναμε όμως και κάποια πράγματα από τον ΟΦΗ, που δεν τα είδαμε.

Για παράδειγμα, τα εξτρέμ να γυρίζουν και να καλύπτουν τα μπακ. Δεν έγινε ποτέ, κυρίως από πλευράς Βαζ. Ο Φερέιρα το πάλεψε, αλλά ο Ουές του έβαλε δύσκολα με τα ανεβάσματά του.

Δεν πιέσαμε την χαμηλής τεχνικής αντίπαλη άμυνα για να εκμεταλλευτούμε τα λάθη. Στο δεύτερο μέρος και σε όσες φάσεις το αποφασίσαμε (κυρίως μετά τις αλλαγές), σχεδόν πάντα πήραμε μπάλα στο μισό γήπεδο που κάναμε επίθεση.

Δεν αποφύγαμε τα νεκρά διαστήματα (κυρίως το πρώτο 25λεπτο και μία κοιλιά στα μέσα του 2ου ημιχρόνου). Ούτε και τα εύκολα πουλήματα της μπάλας.

Δεν καταφέραμε να αποφύγουμε απώλεια παίκτη λόγω καρτών. Και η απώλεια του Γιαννούλη, αν λείψει τελικά ο Μιχόγεβιτς, είναι πολύ σημαντική.

Ο Βέρα είπε την αλήθεια στο τέλος του ματς. Δεν ήταν σωστός ο τρόπος που παίξαμε. Τόσο απλά. Δεν πήραμε τη μπάλα να την κυκλοφορήσουμε με ψυχραιμία και κάναμε λάθη. Δε δείξαμε το δυναμισμό που απαιτούσε το ματς. Δε βγάλαμε αποφασιστικότητα και κυριαρχία. Δεν πήραμε το σκορ που θα μας έδινε άνεση για τη ρεβάνς.

Υπάρχουν και μερικά πράγματα που μπορούμε να κρατήσουμε βέβαια. Την καλή παρουσία και τη διάθεση του Παπάζογλου. Το ότι δεν αντιδράσαμε και δεν πέσαμε στην παγίδα προκλήσεων. Το ότι βγάλαμε φάσεις από στημένες μπάλες.

Σε μία φράση συνοψίζοντας, μπορεί κανείς να πει ότι το ανησυχητικό δεν ήταν το αποτέλεσμα, αλλά η εικόνα της ομάδας.

Το ματς αυτό όμως τέλειωσε, οι μέρες που μεσολαβούν ως το επόμενο είναι ελάχιστες και αυτά που μπορείς να βελτιώσεις σε 48 ώρες, αφορούν κυρίως την πνευματική προετοιμασία της ομάδας.

Να το πω πολύ απλά, η ομάδα χρειάζεται ξύπνημα. Να μπει μέσα για έναν τελικό. Παίζει μία κατηγορία. Δε μπορεί να μπει χαλαρή όπως μπήκε στα Χανιά. Δε γίνεται. Στη φάση που βρισκόμαστε δεν έχει νόημα να κάνουμε καμία ιδιαίτερη ανάλυση. Ας παίξουν οι 11 που αντέχουν την πίεση και μπορούν να τρώνε σίδερα για 90 λεπτά. Άλλος τρόπος ή μέθοδος επιτυχίας εδώ που φτάσαμε, δεν υπάρχει. Είμαι βέβαιος ότι ο Βέρα (αλλά και ο Ίσις) μπορούν να δουν ποιοι είναι σε θέση.

Ξυπνήστε λοιπόν και τον Πλατανιά νικήστε!

Η ακτινογραφία της ομάδας:

Σωτηρίου: Σε καλή μέρα, έκανε μία σπουδαία επέμβαση στο δοκάρι και αρκετές ακόμα όταν χρειάστηκε. Στα θετικά του ότι γνωρίζοντας το ύψος και την δύναμη του Πλατανιά στα στημένα, είχε αποφασίσει να βγαίνει και να διώχνει με γροθιές. Σωστή η απόφασή του - 8,5

Μπράουν: Ορεξάτος και δυναμικός. Έκανε ό,τι μπορούσε, παίζοντας ουσιαστικά μόνος του την πλευρά - 7,5

Κοροβέσης: Δεν ήταν σε καλή μέρα. Ο Πλατανιάς έπαιξε πολύ από την πλευρά του, δεν είχε και βοήθειες, με αποτέλεσμα να φανεί περισσότερο η δυσκολία του - 5,5

Γιαννούλης: Σταθερός και ήρεμος στην άμυνα, αν και στο πρώτο 25λεπτο λίγο ψαχνόταν (κάπως έτσι έφαγε και την κάρτα). Προσπάθησε να βοηθήσει και στην κυκλοφορία. Απώλεια για το επόμενο ματς - 7,5

Παπάζογλου: Το καλύτερό του ματς στον ΟΦΗ. Ήταν από τους λίγους που έδειχνε να έχει πλήρη συναίσθηση της κατάστασης, αλλά και των απαιτήσεων για δυναμισμό. Θα μπορούσε να γίνει ήρωας, αν η μπάλα πήγαινε 2 πόντους πιο δίπλα στο δοκάρι - 8

Μεγιάδο: Έτρεξε πολύ, πίεσε και παράλληλα απέφυγε την κάρτα. Προσπάθησε να ανεβάσει και την ομάδα. Δεν τον βοήθησαν οι παίκτες που αγωνίστηκαν μπροστά του - 8

Νέιρα: Είχε διάθεση, αν και δεν ήταν στην καλύτερή του μέρα. Κράτησε τη μπάλα μετά το 20λεπτο, έψαξε και κάποια σουτ. Κι αυτός αναλώθηκε πολύ σε τρεξίματα για να καλύψει τους παίκτες μπροστά του, με αποτέλεσμα από το 70-75 και μετά να μείνει από δυνάμεις - 7

Ναμπί: Ναβγεί! Εκτός τόπου και χρόνου, με κίνδυνο να εξοργίσει ακόμα και τους συμπαίκτες του - 3

Βαζ: Κι αυτός περιπατητής και εκτός ματς - 3,5

Φερέιρα: Χάνει μία μεγάλη ευκαιρία που δημιουργεί μόνος του. Πάλεψε, αλλά δυσκολέυτηκε με τον Ουές και τα ανεβάσματά του. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πολλά «εύκολα» λάθη, που πιθανόν να οφείλονται και στην κόπωση και στο χτύπημα, που τελικά τον έβγαλε εκτός ματς. Αν λείψει την Τετάρτη, θα είναι σημαντική απώλεια - 6,5

Σασσί: Είχε περισσότερη διάθεση από τους άλλους μεσοεπιθετικούς, αλλά χάθηκε ανάμεσα στην 3αδα του Πλατανιά. Όταν πήγε πλάγια πήρε λίγο περισσότερο μπάλα, αλλά ήταν μάλλον ανούσιος - 6

Γιακουμάκης: Η είσοδός του έδωσε πνοή και δυναμισμό στην επίθεση της ομάδας και η άμυνα του Πλατανιά τον ένιωσε περισσότερο. Λογικά την Τετάρτη θα ξεκινήσει - 7

Ντίνας: Είχε διάθεση. Από αυτόν ξεκινούν οι δύο ευκαιρίες του Παπάζογλου. Με την εικόνα του Βαζ, βάζει σοβαρή υποψηφιότητα να ξεκινήσει την Τετάρτη - 7,5

Νάστος: Έπαιξε λίγο.

Υ.Γ: Το παιχνίδι της Τετάρτης θέλει υπομονή κι επιμονή, τόσο από την ομάδα όσο και από τον κόσμο. Ένα γρήγορο γκολ θα βοηθήσει, αλλά και τότε θα χρειαστεί σωστή διαχείριση και ισορροπία εντός κι εκτός γηπέδου.