Πρώτη προβολή: Η ρεβάνς ΟΦΗ - Ιωνικός του 1996 (video)

To βίντεο που ανέβηκε πριν λίγες ημέρες στο YouTube

Η σεζόν 1996 - 1997 ολοκληρώθηκε ονειρικά για τον ΟΦΗ, καθώς κατετάγη 3ος στη βαθμολογία, με ιστορικό ρεκόρ νικών και βαθμών και με το θρυλικό 1-1 στο ΟΑΚΑ με την κεφαλιά του Κουτσουπιά.

Στο Κύπελλο όμως τα πράγματα δεν πήγαν καθόλου καλά την ίδια χρονιά. Στις 27 Νοεμβρίου του 1996, ήρθε ίσως το μεγαλύτερο στραπάτσο της 15ετούς θητείας του Ευγένιου Γκέραρντ στον πάγκο του ΟΦΗ. Η ήττα με 7-2 (!) στη Νίκαια από τον Ιωνικό, για τον 4ο γύρο του θεσμού.

Πριν λίγες ημέρες, "ανέβηκε" στο YouTube η ρεβάνς του Ηρακλείου (11/12/1996), στην οποία ο ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 2-0 και φυσικά αποκλείστηκε. Ευτυχώς (ή δυστυχώς) το πρώτο ματς δεν υπάρχει (ακόμα) στο Διαδίκτυο...

Δύο πράγματα μας έκαναν εντύπωση (ή μας τα θύμισε) από το παρακάτω βίντεο. Το γεγονός ότι οι οργανωμένοι της Θύρας 4 στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν πλευρά και πήγαν στη Θύρα 1.

Και το πανέμορφο δεύτερο γκολ του Ζόραν Ρίζνιτς στο 90', με τα φάλτσα που έδωσε στην μπάλα. Το πρώτο γκολ το έβαλε ο Πρέντραγκ Μίτιτς στο 4ο λεπτό και έδωσε λίγες ελπίδες για το θαύμα, αλλά το 2-0 άργησε πολύ.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ευγένιος Γκέραρντ ευχαρίστησε τους φιλάθλους του ΟΦΗ, που αψήφησαν το κρύο και τη βροχή και πήγαν στο γήπεδο, παρά το σκορ του πρώτου αγώνα.