Όταν ο ΟΦΗ έχασε πρόκριση (και πιθανόν τελικό) στο στρίψιμο κέρματος!

Μια τεράστια ευκαιρία χάθηκε στο "κορώνα - γράμματα"
Ετικέτες:

25/6/1967: ΟΦΗ - Πανιώνιος 2-2

Στα τέλη της δεκαετίας του '60 ο ΟΦΗ, αν και αγωνιζόταν ακόμα στη Β' Εθνική, είχε αρκετές αξιόλογες πορείες στο Κύπελλο Ελλάδας, που έφθαναν συχνά μέχρι και τα προημιτελικά.

Την περίοδο 1966 - 1967, ένα χρόνο πριν την πρώτη άνοδο στην Α' Εθνική, ο ΟΦΗ έφθασε πολύ κοντά στο να διεκδικήσει τη συμμετοχή του στον πρώτο τελικό της Ιστορίας του, όμως η θεά Τύχη δεν ήταν μαζί του. Κυριολεκτικά, όχι ως δημοσιογραφικό κλισέ ή οπαδική δικαιολογία, ήταν πραγματικά άτυχος.

Ο Όμιλος νίκησε στην προκριματική φάση τον Μινώταυρο με σκορ 8-1. Στη συνέχεια απέκλεισε Παναιγιάλειο (α.α.) και Λαμία (3-1) και στα προημιτελικά κληρώθηκε με τον Πανιώνιο, που αγωνιζόταν στην Α' Εθνική.

Οι δύο ομάδες ήξεραν ότι είχαν καλές πιθανότητες για διάκριση, καθώς στον ημιτελικό τους περίμενε ο Πανελευσινιακός, σε ματς εντός έδρας, ο οποίος όμως είχε να παίξει και μπαράζ ανόδου και ήταν καταπονημένος. Θυμίζουμε ότι ένα χρόνο αργότερα, ο ΟΦΗ πήρε την άνοδο κόντρα στην ομάδα της Ελευσίνας.

Στις 25/6/1967 (σαν προχθές δηλαδή), ο ΟΦΗ προηγήθηκε 2-0 πολύ γρήγορα, όμως δέχθηκε την ισοφάριση μέχρι τα μέσα του 2ου ημιχρόνου. Στο 75' η κρητική ομάδα είχε τη μεγάλη ευκαιρία, καθώς κέρδισε πέναλτι, στο οποίο όμως αστόχησε ο Βουζουνεράκης, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου παρέμεινε το 2-2, παρά την υπεροχή του ΟΦΗ.

H διαδικασία των πέναλτι δεν υπήρχε ακόμα (υιοθετήθηκε επίσημα από τη FIFA το 1970), οπότε τα ισόπαλα παιχνίδια μετά και την παράταση κρίνονταν με κλήρωση, δηλαδή το στρίψιμο ενός κέρματος! Ο Πανιώνιος κέρδισε το "κορώνα - γράμματα" του διαιτητή και ήταν αυτός που πήγε στα ημιτελικά, όπου τον περίμενε ο Πανελευσινιακός και τον απέκλεισε εύκολα με 3-0, όπως αναμενόταν.

Στον τελικό, η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντιμετώπισε τον ΠΑΟ, στη Νέα Φιλαδέλφεια και ηττήθηκε 1-0, με γκολ του Γραμμού στο 56' και μάλιστα με Ιταλό διαιτητή.

Για μια ... δεκάρα λοιπόν, ίσως ο ΟΦΗ να είχε την πρώτη του συμμετοχή σε τελικό από το 1967 κιόλας, όταν ακόμα αγωνιζόταν στη Β' Εθνική. Μια ωραία ιστορία, αγωνιστική και οπαδική, χάθηκε στο στρίψιμο ενός κέρματος...

03 ΕΘΝΟΣ 26 6 1967

1966-67. Προημιτελικά, 25/6/1967: ΟΦΗ-Πανιώνιος 2-2 (2-1), παράταση, κλήρωση Πανιώνιος, 7.000 θεατές.

Τα γκολ: Καραγιαννόπουλος (αυτογκόλ) 14΄, Κιουσέντερλης 19΄ - Αθανασούλας 32΄ (πέν.), 57΄.

Έπαιξαν: Κουρκουβέλας, Νέγρης, Σκρέκης, Καραγιαννόπουλος, Καζαντζίδης, Κυριαζής, Χάιτας, Θ. Ιντζόγλου, Δέδες, Αθανασούλας, Κόλλιας.

Τη σεζόν αυτή ο Πανιώνιος, με ένα μίγμα νέων και παλιών παικτών, τερμάτισε 6ος στο πρωτάθλημα ενώ στο κύπελλο κατάφερε να φτάσει ως τον τελικό. Είχε αρχίσει να χτίζεται η ομάδα που το 1971 έκανε το μπαμ σε Ελλάδα και Βαλκάνια. Ο ΟΦΗ είχε μια πολύ δυνατή ομάδα, που πρωταγωνιστούσε στη Β΄ Εθνική. Διεκδίκησε τον τίτλο ως το τέλος και τερμάτισε μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή του Α΄ ομίλου.

Ο αγώνας κυπέλλου διεξήχθη μετά το τέλος των πρωταθλημάτων, στις 25 Ιουνίου, και οι δυο ομάδες δεν είχαν άλλες υποχρεώσεις. Επιπλέον, αποτελούσε μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν ως τον τελικό, καθώς γνώριζαν ότι όποια προκρινόταν, στον ημιτελικό θα αντιμετώπιζε ως γηπεδούχος τον καταπονημένο Πανελευσινιακό, ο οποίος έδινε αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α΄ Εθνική.

Μπροστά σε 7.000 θεατές, ο ΟΦΗ μπήκε ορμητικά και αιφνιδίασε τον Ιστορικό πετυχαίνοντας δυο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ο Πανιώνιος αντέδρασε, μείωσε με πέναλτι του Αθανασούλα και στο β΄ ημίχρονο ισοφάρισε. Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 75΄ κέρδισε πέναλτι, το οποίο χτύπησε ο σπουδαίος γκολτζής Πέτρος Βουζουνεράκης και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Το ματς πήγε στην παράταση, όπου πάλι υπερείχε ο ΟΦΗ. Η ισοπαλία παρέμεινε και στην κλήρωση τυχερός ήταν ο Πανιώνιος. Στη συνέχεια ο Ιστορικός απέκλεισε την Ελευσίνα, αλλά στον τελικό ηττήθηκε 1-0 από τον ΠΑΟ.
Δυνατότητα σχολιασμού και πρόσβασης στο chat room με ΔΩΡΕΑΝ απλή εγγραφή στο oficrete.gr