13/11/2020 - 20:49

Κόκκινη - εφεύρεση ο Λυμπεράκης στην ήττα της Ελπίδων (video)

Ελλάδα - Τσεχία 0-2

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Ελπίδων στο γήπεδο της Λεωφόρου, κόντρα στην Τσεχία με 0-2, για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Με αυτή την ήττα οριστικοποιήθηκε ο αποκλεισμός της ελληνικής ομάδας και πλέον το ματς με τη Σκωτία που ακολουθεί δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αναδείχθηκε ο διαιτητής του αγώνα, Άντριεν Γιάκοτετ.

Ο Ελβετός πρώτα ανακάλυψε απευθείας κόκκινη στον Οδυσσέα Λυμπεράκη στο 41' και μετά πέναλτι υπέρ των Τσέχων στο 67ο λεπτό.

Την πρώτη εκτέλεση την απέκρουσε ο Σιαμπάνης, όχι όμως και την επανάληψη του πέναλτι από τον Μπούχα, που σημείωσε το 0-1.

Το 0-2 σημείωσε ο Ντρίχαλ στο 91ο λεπτό, μετά από γρήγορη αντεπίθεση των Τσέχων.

Ο Κώστας Μπαλογιάννης αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Παπανικολάου.

Ο Απόστολος Διαμαντής αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 61ο λεπτό.

Ο Οδυσσέας Λυμπεράκης, όπως αναφέραμε, αποβλήθηκε στο 41', ενώ στο 11ο λεπτό δέχθηκε εγκληματικό τάκλιν στον αστράγαλο, με τον διαιτητή να μη δίνει ούτε κίτρινη κάρτα. Ευτυχώς ο παίκτης του ΟΦΗ γλύτωσε το σοβαρό τραυματισμό. Να σημειωθεί ότι ο Λυμπεράκης σήμερα είχε το ρόλο του αριστερού εξτρέμ.

Ο Αμπντούλ Ραχμάν Ουές έμεινε στον πάγκο σε ολόκληρο το ματς.

Ελλάδα Κ21 (Γιάννης Γκούμας): Σιαμπάνης, Αποστολάκης, Ευαγγέλου, Διαμαντής, Κατράνης, Μπουζούκης (46' Τ. Τσιγγάρας), Α. Τσιγγάρας (72' Μπότος), Μπαλογιάννης (46' Παπανικολάου), Λυμπεράκης, Κούτσιας (57' Καμπετσής), Βρουσάι (80' Μαχαίρας)

Τσεχία: Τζέντλιτσκα, Ζίμα, Χόλικ, Πλέτσατι (46΄ Όστρακ), Μπούχα, Χάβελκα (46΄ Γκράνεσνι), Γιάνοσεκ, Σάσινκα (77΄ Ντρχαλ), Κρέιτσι, Λινγκρ (89΄ Κλίμα), Μάτουσεκ (65΄ Βάνιτσεκ)