15/12/2019 - 11:45

Νίκη με πολλαπλά οφέλη για τον ΟΦΗ!

Η νίκη επί του Άρη, ήρθε απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, με ανατροπή, προσπερνώντας τραυματισμούς και έχοντες ήρωες - έκπληξη. Δίνει δε και ώθηση για τα δύο ματς που κλείνουν τo 2019

Χρίστος Σμπώκος
Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ στον 2ο γύρο, με μία νίκη πραγματικά μεγάλη. Είναι μεγάλη, για μία σειρά από λόγους:

O Άρης είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, με υψηλούς στόχους, ποιοτικό ρόστερ, προερχόταν από 7 σερί ματς αήττητος και διαθέτει ίσως τον πιο φορμαρισμένο έλληνα ποδοσφαιριστή του πρωταθλήματος (Φετφατζίδη).

Η νίκη ήρθε με τον τρόπο του ΟΦΗ. Με κυριαρχία, πίεση, καλό passing game και συνδυαστικό παιχνίδι. Δεν ήταν για 90’ κυρίαρχος, αλλά ήταν σίγουρα από το 15’ έως το 80’, ενώ στη συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση.

Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα, κάνοντας μία ανατροπή από το 0-1.

✔ Ο ΟΦΗ είχε μπροστά του και προσπέρασε το εμπόδιο σημαντικών απουσιών (Ναμπί, Μεγιάδο) και σε αυτές προστέθηκε ο τραυματισμός του, MVP του 1ου γύρου, Σεμέντο.

Αναδείχθηκαν κάποιοι «ήρωες» - έκπληξη, όπως ο Βαζ, ο Φερέιρα, ο Φιγκεϊρέντο, αλλά ξανά και ο MVP Σακόρ που κατά κάποιο τρόπο αποδεικνύουν ότι το βάθος στο ρόστερ το αποκτάς με δουλειά μέσα στο χρόνο και όχι μόνο με μεταγραφές.

Η περίφημη συναισθηματική σταθερότητα, υπήρχε χθες. Παρά το γκολ και παρά τον τραυματισμό, η ομάδα δεν επηρεάστηκε.

✔ Φάνηκε ξεκάθαρα ότι ο ΟΦΗ έχει εξαιρετικά τρεξίματα και ότι στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να ανεβάζει και να κρατάει ψηλά το ρυθμό.

Το παιχνίδι

Είδαμε, ακριβώς όσα περιμέναμε να δούμε. Ένα καλό ματς, ανάμεσα σε 2 από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος. Με καλό ρυθμό, αρκετές τελικές και δυνατές προσωπικές μονομαχίες. Είχε και αρκετές λάθος μεταβιβάσεις, κυρίως λόγω της συνέπειας και των δύο στο τακτικό τους πλάνο.

Το 1ο ημίχρονο

Στο πρώτο 15λεπτο κυριάρχησε ο Άρης. Με το 4-4-2 που κατέβηκε και τον Λάρσον σε φάση άμυνας να παίζει ένα overplay τον Νέιρα, έλεγξε το παιχνίδι, έφερε τη μπάλα στο μισό του ΟΦΗ και έψαξε φάσεις. Στην πρώτη, η άμυνα με τον Σωτηρίου ανταπεξέρχονται στο αρχικό λάθος. Στη δεύτερη όμως, η αδράνεια στοίχισε. Ξανά ο ΟΦΗ δέχτηκε γκολ από στημένη φάση. Είναι πληγή αυτή για την ομάδα.

Το θετικό, όμως, είναι ότι είδαμε αντίδραση. Άμεση. Ο ΟΦΗ πήρε τη μπάλα, πήρε μέτρα, άρχισε να κάνει συνδυασμούς και να μειώνει τις βεβιασμένες μεταβιβάσεις και τα βιαστικά σουτ. Σταμάτησε να παίζει μονόπλευρα (μόνο από αριστερά) και έδωσε πλάτος στο παιχνίδι του. Κάπως έτσι άρχισαν να έρχονται οι καλές ευκαιρίες και οι χώροι. Και τελικά η ισοφάριση. Ο τραυματισμός του Σεμέντο αμέσως μετά, «έκοψε» λίγο τη φόρα του ΟΦΗ, που είχε αρχίσει να πιέζει (και να κουράζει) τον αντίπαλό του.

Είδαμε όμως τις γραμμές κοντά, κάθετο παιχνίδι, γρήγορες αποφάσεις και πιεστική άμυνα αρκετά ψηλά. Είδαμε επίσης και 9 τελικές και 61% κατοχή μπάλας. Βασικά, είδαμε από το 15’ και μετά τον «καλό» ΟΦΗ, αυτόν που και εμείς και η ίδια η ομάδα θέλουν να παρουσιάζουν.

Το 2ο ημίχρονο

Στο 2ο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε πιο προσεκτικά. Είχε ήδη διαγνώσει ότι ο Άρης έχει μεγάλο κενό ανάμεσα στις γραμμές του, κακές επιστροφές και σημάδια κόπωσης στα κεντρικά του χαφ. Έτσι έδωσε μερικά μέτρα, χωρίς να κλειστεί πάντως. Περίμενε τους χώρους και τους βρήκε.

Κάπως έτσι, ήρθε το κόρνερ από όπου μπήκε το 2-1. Επιτέλους είδαμε γκολ από στημένο, σχεδόν ένα γύρο μετά το προηγούμενο. Με παρόμοιο μάλιστα τρόπο (σουτ - απόκρουση και 2ο σουτ). Και αμέσως μετά, το 3-1 - και σχεδόν το 4-1 - με πανομοιότυπο τρόπο, με το κλασσικό πια κάθετο παιχνίδι του ΟΦΗ. Από εκεί και πέρα, είδαμε για 2ο ματς τον ΟΦΗ να κάνει διαχείριση, μετά από αυτό με την ΑΕΚ.

Τα στοιχεία - κλειδιά

Ο ΟΦΗ δημιούργησε ξανά, μετά από καιρό, πολλές τελικές. Στο ημίχρονο είχε 9 με τις 6 εντός εστίας. Στο 2ο ημίχρονο όμως είχε λιγότερες (7), αλλά καλύτερες, με τις 6 να είναι εντός εστίας. Κοινώς, είδαμε σοβαρή βελτίωση της αποτελεσματικότητας, σημείο όπου πάσχει η ομάδα.

Ο ΟΦΗ βρήκε γκολ από στατική φάση. Καιρός ήταν…

Η αμυντική συμπεριφορά του ΟΦΗ, βελτιώθηκε. Είδαμε και τους 10 να συνεισφέρουν στο αμυντικό κομμάτι.

Ο καλύτερος παίκτης του Άρη (Φετφατζίδης) έμεινε, πλην 2 φάσεων, εκτός ματς. Κι αυτό έγινε με πλάνο, μέθοδο και αλληλοκαλύψεις, όχι λόγω μίας κακής μέρας.

✔ Οι παίκτες που ήρθαν σήμερα από τον πάγκο, αλλά και γενικότεροι οι παίκτες εκτός της αρχικής 13αδας, έδειξαν ότι μπορούν. Βαζ, Φερέιρα, Σακόρ, Κουτρουμπής, χθες μας έδωσαν ελπίδες ότι μπορεί η ομάδα να έχει περισσότερο βάθος, από εδώ και πέρα.

Σε ένα παιχνίδι που ο αντίπαλος έπαιζε σε όλες τις φάσεις στο όριο του φάουλ, ο ΟΦΗ για πρώτη φορά «απάντησε». Καιρός ήταν, επίσης…

Προφανώς και δεν ήταν όλα τέλεια. Είδαμε και βιασύνη επιθετικά στο 1ο ημίχρονο, με σουτ κλεισμένα και λάθος τελικές πάσες. Είδαμε και να δίνονται «εύκολα» στατικές φάσεις κοντά στην περιοχή του ΟΦΗ. Είδαμε και αρκετές απλές και εύκολες πάσες να γίνονται, χωρίς λόγο, διεκδικήσιμες. Και όπως ανέφερα στην αρχή, υπήρχε κι ένα κακό ξεκίνημα που πρέπει να αποφεύγεται.

Το ρεζουμέ

Ο ΟΦΗ κέρδισε μία καλή ομάδα, πήρε 3 βαθμούς, απέκτησε αυτοπεποίθηση και ψυχολογία - ώθηση για το ματς της Τετάρτης με τον ΠΑΟ. Κέρδισε, μάλιστα, με τον δικό του τρόπο και βγάζοντας στο γήπεδο αρκετές από τις αρετές του. Παράλληλα, είδε παίκτες με λίγη έως καθόλου συμμετοχή, να μπαίνουν και να προσφέρουν. Έδειξε χαρακτήρα, κάνοντας ανατροπή και παίζοντας για πρώτη φορά πιο «σκληρά». Αντεπεξήλθε σε ελλείψεις σημαντικών παικτών του. Είναι μία νίκη με πολλαπλά οφέλη. Ας ελπίσουμε τα κέρδη αυτά να έχουν και συνέχεια…

Η ακτινογραφία των παικτών

Σωτηρίου: Εξαιρετική εμφάνιση. Κάνει 2-3 σπουδαίες αποκρούσεις. Ειδικά η μία, δύσκολη, στο σουτ του Ιντέγε, αμέσως πριν το γκολ του Φερέιρα, ήταν καθοριστική. 9

Μαρινάκης: Δεξιά αποδίδει καλύτερα. Στο 1ο ημίχρονο δίνει κάποια φάουλ αχρείαστα, ενώ είναι ένας εκ των παικτών που αδρανούν στο 0-1. Στη συνέχεια ανέβασε απόδοση, πήρε μέτρα, βοήθησε επιθετικά. Παίρνει μία κάρτα από εκνευρισμό, αχρείαστη. 7

Κοροβέσης: Πολλά χιλιόμετρα, πολλές προσπάθειες, πολύ βελτιωμένος, σε σχέση με τη Λαμία. Έλεγξε καλά τις κινήσεις του Φετφατζίδη, σχεδόν με βοήθειες πάντα. Δική του η πάσα για το 1-1 του Βαζ. 8,5

Γιαννούλης: Δεν έκανε το καλύτερο του ματς, είχε 2-3 λάθη που ευτυχώς δε στοίχισαν, με τον Ιντέγε να φεύγει στην πλάτη του. Επιθετικά, όπως πάντα, ήταν σημαντικός στο χτίσιμο των επιθέσεων. 6,5

Κουτρουμπής: Το καλύτερό του ματς στον ΟΦΗ. Αν εξαιρέσουμε τη φάση του γκολ που κι εκείνος αδρανεί, στη συνέχεια αποφεύγει λάθη και έχει 2-3 καλές επεμβάσεις. 7

Σακόρ: Ο καλύτερος τακτικά. Δυνατός στις μονομαχίες και ψύχραιμος στο μοίρασμα του παιχνιδιού. Στο 2-1 το μισό γκολ είναι δικό του. Κατά τη γνώμη μου ο MVP του ματς. 9

Νέιρα: Ο Άρης είχε αποφασίσει να τον παίξει με 2 και 3 παίκτες. Κατάφερε να αποφύγει λάθη και πουλήματα της μπάλας, να παίξει έξυπνα και να δώσει, όταν χρειαζόταν, ηρεμία. Ήταν πολύ καλός αμυντικά. 8

Τσιλιανίδης: Στο πρώτο ημίχρονο βιάζεται στην επίθεση και μοιάζει αγχωμένος να κάνει τη διαφορά. Στο 2ο ηρέμησε, είχε πολλά τρεξίματα, κάνει μια τρομερή κάθετη για το 3-1. Σε όλο το ματς συνεπής αμυντικά. 8,5

Βαζ: Ξεκινά υποτονικά (λογικό μετά από τόση αποχή). Ανέβασε ρυθμούς, πήρε ενέργειες, απείλησε και τελικά σκόραρε. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. 8,5

Σεμέντο: Δεν ήταν σε καλή μέρα. Δυστυχώς, ο τραυματισμός του μάλλον θα τον κρατήσει, τουλάχιστον για το 2019, εκτός αγώνων.

Φιγκεϊρέντο: Αρχικά δεν καταφέρνει να πάρει μονομαχίες από τους 2 στόπερ του Άρη. Όσο περνά η ώρα, παίζει πιο έξυπνα και βοηθά το παιχνίδι της ομάδας. Σκόραρε μετά από καιρό και μπορούσε να έχει κάνει και 2ο γκολ. 7.5

Φερέιρα: Μπήκε φουριόζος. Έτρεξε πολύ, ήταν ορμητικό κι ενθουσιώδης, αλλά και συνεπής στις επιστροφές του. Αν γίνει και πιο ομαδικός, θα προσφέρει ακόμα περισσότερο. 8

Στάικος: Ήταν έτοιμος να μπει στο 1-1, δεν πρόλαβε και μπήκε στο 3-1. Στο σημείο, δηλαδή, που μάλλον όντως θα ήταν πιο χρήσιμος. Έτρεξε, κράτησε τη θέση του και βοήθησε.

Μάνος: Έπαιξε ελάχιστα.