ΑΕΚ - ΟΦΗ: Να αντέξει στην αρχή και να την κουράσει

Απαγορεύεται να μπει νωθρά

Ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στις 19.30, για την 7η αγωνιστική της Super League 1. Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τον Όμιλο, με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.

Όπως είπε ο προπονητής της ΑΕΚ, Μάσιμο Καρέρα, οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί αρκετές φορές τους τελευταίους μήνες, οπότε γνωρίζονται αρκετά καλά, όχι τόσο ως πρόσωπα, όσο ως αγωνιστικές φιλοσοφίες.

Αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος να δείξει ο ΟΦΗ ότι έχει μάθει το μάθημά του από τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ καλή ομάδα, όμως τις τελευταίες εβδομάδες έχει δείξει σημάδια κόπωσης, ιδίως στους παίκτες της μεσαίας γραμμής και το γεγονός ότι παίζει συνέχεια Πέμπτη - Κυριακή δεν τη βοηθάει.

Οπότε, αυτό που προσπαθήσει να κάνει κόντρα στον ΟΦΗ, είναι ουσιαστικά να επαναλάβει το περσινό ματς της κανονικής περιόδου, όταν μόλις στο 8ο λεπτό προηγείτο 2-0 (3-0 στο 31') και είχε ουσιαστικά τελειώσει τον αγώνα. Θα μπει με φόρα και πολλή πίεση, για να πιάσει τον ΟΦΗ στον ύπνο και να βρει γρήγορα το γκολ και στη συνέχεια να διαχειριστεί το ματς και τις - περιορισμένες - δυνάμεις της.

Το προανήγγειλε ουσιαστικά και ο Καρέρα στις δηλώσεις του, αναφερόμενος στο χτίσιμο παιχνιδιού του ΟΦΗ από την άμυνα. Εκεί θα εστιάσει, θα πιέσει τον Όμιλο από την αρχή, για να αναγκάσει τους παίκτες του να κάνουν λάθος και να διώξει το άγχος νωρίς.

Και ο ΟΦΗ, μέχρι στιγμής, του δίνει το δικαίωμα να σκέφτεται έτσι, καθώς μπαίνει νωθρά στα ημίχρονα των παιχνιδιών που έχει δώσει. Αν το κάνει αυτό και σήμερα, θα έχει χάσει το ματς πριν καν αρχίσει. Η παρουσία Διαμαντή - Βαφέα (αν δε γίνει η έκπληξη με Μαρινάκη, που έχει χάσει πολλές προπονήσεις), ενός διδύμου που δεν έχει ξαναπαίξει μαζί και δεν έχει μεγάλη εμπειρία, είναι ένα σημείο που θα στοχεύσει η ΑΕΚ για να βρει ένα εύκολο λάθος.

Με λίγα λόγια, ο ΟΦΗ απαγορεύεται να μην μπει συγκεντρωμένος στο ΟΑΚΑ και με την ενέργεια στα κόκκινα, θα το πληρώσει πολύ γρήγορα. Ίσως το πιο άμεσο παιχνίδι από την άμυνα, να είναι πιο χρήσιμη επιλογή για τα πρώτα λεπτά, μέχρι να βρει τα πατήματά του το αμυντικό δίδυμο.

Το πρώτο 20λεπτό - μισάωρο, είναι πάρα πολύ σημαντικό για την έκβαση του παιχνιδιού. Κάθε λεπτό που θα περνάει, από εκεί και πέρα, θα μετράει υπέρ του ΟΦΗ. Αν αντέξει στην αρχή, αλλά και στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Όμιλος θα έχει μεγάλη πιθανότητα για αποτέλεσμα.

Αν η ΑΕΚ δε βρει γκολ στα πρώτα λεπτά, που θα μπει με τσίτα τα γκάζια, ο ΟΦΗ θα έχει απέναντί του μια ομάδα χωρίς πολλές δυνάμεις και αυτό θα μπορεί να το εκμεταλλευθεί. Αυτό, φυσικά, δε σημαίνει ότι αν γίνει η ... στραβή νωρίς, θα πρέπει να τα παρατήσει. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου θα χρειαστεί να τρέξει τον αντίπαλό του και να προσπαθήσει να κεφαλοποιήσει όσα σημάδια κόπωσης συναντήσει και τις ευκαιρίες που θα προκύψουν.