05/05/2019 - 20:54

Αυτός ο ΟΦΗ δε φοβάται κανέναν!

Ατρόμητος - ΟΦΗ 0-2

Ο ΟΦΗ κέρδισε τον Ατρόμητο με 2-0 στο Περιστέρι και εξασφάλισε τη θέση του στα μπαράζ απέναντι στον 2ο της Football League. Η Τρίπολη ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Πανιωνιού και ήταν εκείνη που πήρε την απευθείας παραμονή. Η νίκη αυτή έδειξε, ωστόσο, ότι δεν έχει να φοβάται κανέναν ενόψει play-out.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, αφού το παιχνίδι παίζοταν στο κέντρο. Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 21ο λεπτό με σουτ του Νέιρα στην κίνηση, έπειτα από σέντρα του Βαζ. Στη συνέχεια οι Κρητικοί οπισθοχώρησαν και έδωσαν χώρο στον Ατρόμητο, ο οποίος βέβαια δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, εκτός από μία ευκαιρία του Μανούσου  στο 43', που απέκρουσε ο Σωτηρίου. Η ομάδα του Χάιμε βέρα επιδίωξε να παίξει στην αντεπίθεση, δίχως να τρομάξει τον Μέγιερι, καθώς υπήρξε θέμα στην τελική πάσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, ο Ατρόμητος πίεζε και ο ΟΦΗ αμυνόταν. Εφόσον δεν μπόρεσαν οι Περιστεριώτες να ισοφαρίσουν, με σημαντικότερη ευκαιρία τους ένα δοκάρι του Ρισβάνη στο 63΄', το ποδόσφαιρο τους τιμώρησε. Ο Γιαννούλης εκμεταλλεύτηκε λάθος στο κέντρο του Ατρομήτου, έψαξε τον Σασί, ο οποίος σημείωσε το 0-2. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.