20/11/2023 - 08:36

Έπαιξαν σε ολόκληρα τα ματς Καρώ και Τοράρινσον

Σήμερα το ματς της Ελπίδων του Κουτεντάκη

Ανδρέας Καρώ (Κύπρος - Λιθουανία 1-0) και Γκούντι Τοράρινσον (Πορτογαλία - Ισλανδία 2-0) αγωνίστηκαν χθες σε ολόκληρα τα ματς των Εθνικών τους ομάδων, από τους διεθνείς του ΟΦΗ.

Σειρά σήμερα παίρνει η Εθνική Ελπίδων του Νίκου Παπαδόπουλου, με τον Τίτο Κουτεντάκη του ΟΦΗ να βρίσκεται στην αποστολή.

Το δελτίο Τύπου της ΚΟΠ:

Φιλική νίκη της Εθνικής μας επί της Λιθουανίας με 1-0

Φιλική νίκη για την Εθνική μας ομάδας των Ανδρών επί της Λιθουανίας με 1-0 στο Στάδιο Αλφαμέγα.

Λίγες ημέρες μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων μας στην προκριματική φάση του EURO, η ομάδα μας πέτυχε διεθνή νίκη με τον Τιμούρ Κετσπάγια να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στη Λεμεσό σημειώθηκε στο 22ο λεπτό. Μετά από γύρισμα του Νικόλα Ιωάννου από τα αριστερά, ο Ιωάννης Πίττας που ακολουθούσε τη φάση με πλάσε άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας, 1-0 σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στο 49ο λεπτό η Εθνική μας πλησίασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Λοϊζου που έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την επανορθωτική και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των Λιθουανών.

Κύπρος: Παναγή, Α. Παναγιώτου (46' Στ. Ανδρέου), Καρώ, Γκόγκιτς, Λαϊφης, Ν. Ιωάννου, Χ. Χαραλάμπους (56' Χαραλάμπους), Σπόλιαριτς (80' Κυπριανού), Κάστανος (75' Κούσουλος), Λοϊζου (56' Χ. Κυριάκου), Πίττας (56' Κακουλλής).

Στον αγώνα διατεθηκαν 1169 εισιτήρια. Ο σημερινός ήταν ο τελευταίος αγώνας για την Εθνική μας μέσα στο 2023.

Το δελτίο Τύπου της ΕΠΟ:

Εθνική Ελπίδων: έτοιμη για τον αγώνα με την Πορτογαλία

Η Εθνική Ελπίδων ολοκλήρωσε με προπόνηση στο βοηθητικό του γηπέδου του Αστέρα Τρίπολης την προετοιμασία για τον αγώνα με την Πορτογαλία ("Θ. Κολοκοτρώνης", 20/11/2023, 16:00) για τα προκριματικά του EURO U21.

Ο κ. Νίκος Παπαδόπουλος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Κοσίδη που αποχώρησε από την αποστολή λόγω ίωσης, ενώ η συμμετοχή του Σουρλή είναι αμφίβολη εξαιτίας προβλήματος στον αστράγαλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τόσο ο ομοσπονδιακός τεχνικός όσο και αρκετοί από τους ποδοσφαιριστές της ελληνικής ομάδας, έχουν ζητήσει στις δηλώσεις τους τις προηγούμενες μέρες τη συμπαράσταση των φιλάθλων, ώστε να τους ενισχύσουν απέναντι σε έναν ιδιαίτερα δυνατό αντίπαλο.

Το παιχνίδι θα μεταδοθεί μέσω live streaming από το κανάλι των Εθνικών Ομάδων στο YouTube και το epo.gr . Η είσοδος για τους φιλάθλους θα είναι ελεύθερη.