08/02/2020 - 11:00

H Τούμπα ταιριάζει στον Δημήτρη Μάνο

Να συνεχίσει να δημιουργεί καλή παράδοση σε αυτό το γήπεδο.

Ο Δημήτρης Μάνος ξεκίνησε ονειρικά τη χρονιά. Με δύο γκολ στο ΟΑΚΑ και άλλο ένα κόντρα στον Παναιτωλικό στο Γεντί Κουλέ, άφησε μεγάλες υποσχέσεις ότι θα δώσει στο φετινό ΟΦΗ το εύκολο γκολ, ένα στοιχείο πολύ σημαντικό για τον απαιτητικό τρόπο παιχνιδιού της ομάδας. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα θέλαμε και που περιμέναμε. Από το καταραμένο ματς στο Βόλο, μετά το οποίο ο Μάνος έχασε τη θέση του στη βασική ενδεκάδα. Και όσες φορές κλήθηκε στη συνέχεια να αγωνιστεί, δεν μπόρεσε να προσφέρει όσα ήθελε. Λόγω της απουσίας του Ζοάο Φιγκεϊρέντο στην Τούμπα, ο Δημήτρης Μάνος θα ξεκινήσει και πάλι στο βασικό σχήμα. Και η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο γήπεδο δείχνει να ταιριάζει στον επιθετικό του ΟΦΗ, έστω στις λίγες φορές που έχει αγωνιστεί εκεί.

Την περσινή περίοδο, όταν δόθηκε δανεικός στον ΠΑΣ Γιάννινα το Γενάρη, πέτυχε 3 γκολ, το ένα πιο όμορφο από το άλλο. Το δεύτερό του γκολ με τη φανέλα των Ηπειρωτών, το πέτυχε κόντρα στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Ο Δικέφαλος ζορίστηκε να καταβάλει τον ΠΑΣ με 2-1, ο οποίος ισοφάρισε προσωρινά στο 52ο λεπτό, με το σημερινό παίκτη του ΟΦΗ, να τελειώνει υποδειγματικά την αντεπίθεση των Ηπειρωτών, έστω κι αν ήταν λίγα εκατοστά οφσάιντ. Άψογο κοντρόλ και άμεσο τελείωμα από τον Μάνο για το 1-1.

Τη φετινή περίοδο, ο Δημήτρης Μάνος ξεκίνησε και πάλι βασικός στην Τούμπα, στον επαναληπτικό του Κυπέλλου Ελλάδας, σε ένα ματς που το σκορ του πρώτου αγώνα το καθιστούσε απλά διαδικαστικό. Ο ΟΦΗ κατάφερε να μειώσει σε 2-1, στο 28ο λεπτό, με τον Μάνο να κάνει ωραία προσπάθεια από δεξιά και να στρώνει στον Νίκο Κοροβέση, που βρήκε δίχτυα. Ενώ αν ήταν πιο προσεκτικός σε κάποιες φάσεις, θα είχε προσφέρει ακόμα περισσότερα.

Σίγουρα, ο ΟΦΗ περιμένει περισσότερα από τον Δημήτρη Μάνο, όπως και ο Δημήτρης από τον εαυτό του. Το δείγμα είναι μικρό, αλλά θα είναι πολύτιμο για τον ΟΦΗ στο συγκεκριμένο παιχνίδι, στο οποίο η αξιοποίηση ή η σπατάλη φάσεων θα κρίνει αν μπορεί να πάρει κάτι, ο Μάνος να συνεχίσει να χτίζει την καλή του παράδοση σε αυτό το γήπεδο, με γκολ και ασίστ τον τελευταίο χρόνο.

Θα είναι πολύ χρήσιμο για τον ΟΦΗ και τον ίδιο τον παίκτη, να ξαναβρεί την καλή του ψυχολογία και τη φόρμα του, στο πιο κομβικό σημείο της χρονιάς.