30/07/2021 - 21:46

ΟΦΗ: Φεύγει με ήττα από την Ολλανδία

Ναϊμέγκεν - ΟΦΗ 2-0

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ κόντρα στη Ναϊμέγκεν, με σκορ 2-0, στο 6ο και τελευταίο φιλικό τεστ στο εξωτερικό, για τη φετινή προετοιμασία.

Στο 12ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι κατά του ΟΦΗ, για χέρι μέσα στην περιοχή του Σωτηρίου. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Bruijn και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 52ο λεπτό η Ναϊμέγκεν εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Marquez, εντελώς αμαρκάριστος, πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και πέτυχε το 2-0.

Το ματς διεξήχθη στο στάδιο Goffert, μπροστά σε περισσότερους από 1000 θεατές, που είτε ήταν εμβολιασμένοι, είτε είχαν αρνητικό τεστ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου, Βούρος, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Μπαλογιάννης, Ουές, Νέιρα, Γρίβας, Νοικοκυράκης, Γκονζάλεζ

Η 11άδα του 2ου ημιχρόνου: Σωτηρίου (62' Σηφάκης), Γιαννούλης (76' Πασαλίδης), Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Λυμπεράκης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν, Νοικοκυράκης (62' Διαμαντής), Στάρζεον, Σαρδινέρο, Καστάινιος

Να σημειωθεί ότι ο Μιγκέλ Μεγιάδο και ο Μπρους Καμάου έμειναν εκτός αποστολής του αγώνα, για λόγους ξεκούρασης.

Αύριο το μεσημέρι ο ΟΦΗ θα αναχωρήσει από την Ολλανδία, μετά από ένα 20ήμερο προπονήσεων και φιλικών και θα φθάσει στο Ηράκλειο λίγο πριν τις 16.00.