26/03/2024 - 17:46

Nίκη της Εθνικής Ελπίδων με υπέροχη ασίστ του Γιάννη Αποστολάκη

Ελλάδα - Ανδόρρα 1-0

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε της Ανδόρρας στην Τρίπολη με σκορ 1-0, για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 41ο λεπτό, μετά από υπέροχη ασίστ του Γιάννη Αποστολάκη, που από θέση δεξιού εξτρέμ πέρασε την κάθετη πάσα με το αριστερό, στον Βασίλη Σουρλή μέσα στην περιοχή, που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Ο μέσος του ΟΦΗ αγωνίστηκε στη βασική ενδεκάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, αρχικά ως αριστερό εξτρέμ και στη συνέχεια πέρασε ως δεξί, λίγα λεπτά πριν δημιουργήσει το ελληνικό γκολ.

Στο 6ο λεπτό, ο Αποστολάκης βρέθηκε για πρώτη φορά κοντά σε ασίστ, με εκτέλεση φάουλ από αριστερά, όμως η κεφαλιά του Καλογερόπουλου πέρασε άουτ.

Ο έτερος παίκτης της κρητικής ομάδας, Τίτος Κουτεντάκης, έμεινε στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Κρυπαράκος, Καλογερόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Αποστολόπουλος, Κουρφαλίδης (56΄ Δαρέλας), Σουρλής, Μεταξάς (84΄ Καραμάνης), Αποστολάκης (84΄ Παναγιώτου), Τζίμας (56΄ Κοσίδης), Παναγίδης (71΄ Σοφιανός).

Ανδόρα (Ιλόϊ Κασάλς): Ντε Κάστρο, Μπέλίντο, Ολιβέϊρα, Ρόμπινατ, Μπόρα, Φερέϊρα (71΄ Ροντρίγεζ), Ροντρίγκο (85΄ Πουϊγκσεγούρ), Μπάμπο, Ιζκιέρδο, Ρόσας, Σόλα (71΄ Γκούμα, 90+6΄ Ραβέλο).