07/03/2021 - 14:00

O απολογισμός της θητείας του Γιώργου Σίμου

Τι λένε οι αριθμοί για την παρουσία του Έλληνα τεχνικού

Ο Γιώργος Σίμος αποχώρησε χθες από την τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ, μετά την ήττα από την ΑΕΛ στο Γεντί Κουλέ. Ο 42χρονος τεχνικός προσελήφθη τον Ιούλιο του 2019 και πριν λίγο καιρό έγινε ο μακροβιότερος Έλληνας στον πάγκο του ΟΦΗ, σε επίπεδο Α' Εθνικής, ξεπερνώντας τον Νίκο Αναστόπουλο.

Ολοκλήρωσε τη θητεία του μετά από 68 επίσημους αγώνες, στο πάγκο της κρητικής ομάδας, σε πρωτάθλημα (συν πλέι οφ), κύπελλο και Europa League. Συνολικά σε αυτά τα ματς είχε 16 νίκες, 11 ισοπαλίες και 41 ήττες, με τα γκολ να είναι 71 υπέρ και 111 κατά.

Πιο αναλυτικά, για το πρωτάθλημα της Super League 1 (μαζί με τα πλέι οφ), o Σίμος είχε απολογισμό 61 αγώνων, με 15 νίκες, 10 ισοπαλίες και 36 ήττες και γκολ 65 υπέρ και 98 κατά. Στο Κύπελλο είχε 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 4 ήττες (6-12 τα γκολ) και 1 ήττα στο Europa League (0-1).

Μεγαλύτερή του νίκη το 4-0 κόντρα στην Καβάλα για το Κύπελλο Ελλάδας, το Δεκέμβριο του 2019 και μεγαλύτερη ήττα το 4-0 από τον ΠΑΟΚ τον Φεβρουάριο του 2020.

Ζενίθ της θητείας του, η κατάληψη της 5ης θέσης στην περσινή κανονική περίοδο, που οδήγησε στα πλέι οφ (όπου τερμάτισε 6ος χωρίς νίκη) και στην ευρωπαϊκή έξοδο.

Ναδίρ, αναμφίβολα, η περίοδος που διανύουμε, με τα 10 ματς χωρίς νίκη και τις 9 συνεχόμενες ήττες.

Ο Γιώργος Σίμος στον πάγκο του ΟΦΗ συνολικά χρησιμοποίησε 44 διαφορετικούς παίκτες, σε όλες τις διοργανώσεις. Πρώτος σε συμμετοχές ήταν ο Νίκος Κοροβέσης με 63 και ακολουθούν οι Γιαννούλης με 57, Στάικος με 54, Νέιρα με 52 και Μεγιάδο με 46.