04/07/2020 - 23:31

Μάγκας ΟΦΗ, μπορούσε και τη νίκη!

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 2-2

Ισόπαλος αναδείχθηκε ο ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΟΚ, για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο ΟΦΗ μπήκε στον αγώνα απρόσεκτος και βρέθηκε πίσω στο σκορ, με ένα πολύ εύκολο γκολ του Μπίσεσβαρ, μόλις στο 5ο λεπτό (0-1).

Στο 13ο λεπτό, ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά. Αρχικά με σουτ του Φιγκεϊρέντο, που κόντραρε που πήγε κόρνερ και στη συνέχεια με κεφαλιά του Κουτρουμπή που απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Στο 16ο λεπτό ο Όμιλος έχασε μεγάλη ευκαιρία, με δυνατό σουτ του Βαζ που χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ συνέχισε την πίεση και στο 18ο λεπτό ο Νέιρα πέτυχε την ισοφάριση, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια (1-1).

Μετά την ισοφάριση, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και σταδιακά πήρε τον έλεγχο και πίεσε τον ΟΦΗ, κυρίως με στημένες φάσεις.

Προς το τέλος του ημιχρόνου ο ΟΦΗ ξαναβγήκε μπροστά και πήρε το προβάδισμα στο 42ο λεπτό, μετά από τρομερό συνδυασμό των παικτών του Ομίλου (2-1).

΄Στις (πολλές) καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ απείλησε με δύο σουτ, αλλά ο Γουάλι ήταν σε ετοιμότητα.

Στην έναρξη του β' ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έκανε 2 μαζεμένες αλλαγές για να σουλουπώσει την άμυνά του και μπήκε πιο δυνατά.

Μετά το 55' ο ΟΦΗ ισορρόπησε και πήγε να ξαναβγεί μπροστά. Όμως στο 60' ο Κουτρουμπής δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Είναι η πρώτη κόκκινη κάρτα για τον ΟΦΗ, σε ολόκληρο το πρωτάθλημα.

Όπως είναι φυσιολογικό, ο ΠΑΟΚ φόρτωσε την επίθεσή του, για να πιέσει την εστία του ΟΦΗ. Και οι παίκτες του Γιώργου Σίμου οπισθοχώρησαν, ώστε να προσπαθήσουν να κρατήσουν το αποτέλεσμα.

Στο 76ο λεπτό ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το 2-2, με απευθείας εκτέλεση (ενός αυστηρού) φάουλ του Μιχαηλίδη.

Στο 81ο λεπτό, η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, με τον Εσίτι να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη, με την αντεπίθεση να καταλήγει σε τετ α τετ του Νέιρα που απέκρουσε ο Πασχαλάκης.