24/11/2023 - 20:00

Νέα μεγάλη γκέλα του ΟΦΗ μέσω VAR

ΟΦΗ - Βόλος 1-1

,
Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Βόλο στο Γεντί Κουλέ, για τη 12ης αγωνιστική της Stoiximan Super League.

H κρητική ομάδα σκόραρε σήμερα 4 γκολ, τα 3 ακυρώθηκαν, τα 2 μέσω VAR, που μέτρησε το γκολ του Βόλου και ήρθε άλλη μια μεγάλη γκέλα για τον ΟΦΗ, αν και αγωνίστηκε με παίκτη περισσότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Και έτσι ο ΟΦΗ έφθασε στα 5 συνεχόμενα γκολ χωρίς νίκη, από τις 2 Οκτωβρίου, όταν είχε επικρατήσει της ΑΕΚ στο γήπεδό του.

Και ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο χωρίς να έχει νικήσει κανένα ματς που δε Θεωρείται ντέρμπι, καθώς την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον ΠΑΟ στη Λεωφόρο, στο φινάλε του πρώτου μισού της κανονικής περιόδου.

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παράταξε την ομάδα του με το συνηθισμένο σχηματισμό, αλλά και με κάποιες εκπλήξεις στα πρόσωπα. Ο Μπάουμαν ήταν κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στόπερ οι Καρώ, Πασαλίδης και Τοράρινσον! Δεξιά ήταν ξανά ο Μαρινάκης και αριστερά ο Αμπάντα. Στα χαφ οι Μεγιάδο και Γκλάζερ και λίγο μπροστά τους ο Γαγιέγος. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ντίκο και πίσω του ο Μοσκέρα.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ ισορροπημένα, με τον ΟΦΗ να φαίνεται να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του, με τις αλλαγές στην ενδεκάδα. Όμως στο τελευταίο μισάωρό του έγινε χαμός!

Στο 23ο λεπτό, ο ΟΦΗ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Αμπάντα έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γαγιέγος έκανε το πρώτο σουτ και η μπάλα έφθασε στον Μαρινάκη που σκόραρε, όμως ήταν εκτεθειμένος, με τον βοηθό να σηκώνει τη σημαία και το VAR να συμφωνεί.

Την ίδια τύχη είχε και το τέρμα που πέτυχε ο ΟΦΗ στο 32ο λεπτό. Ο Μοσκέρα πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από κακή έξοδο του Κόστιτς, η μπάλα σταμάτησε στη δοκάρι, ο ίδιος παίκτης έκανε το γύρισμα και ο Ντίκο σε κενή εστία έκανε το 1-0. Αυτή τη φορά αρχικά το γκολ μέτρησε, όμως η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ακυρώθηκε ξανά ως οφσάιντ!

Στο 40ο λεπτό σκόραρε και ο Βόλος, με το γκολ του Κόμπα να ακυρώνεται στην αρχή ως οφσάιντ. Το VAR έλεγξε τη φάση και το τέρμα μέτρησε, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 0-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες, όταν Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, για φάουλ πάνω στον Γκλάζερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βάλντας Νταμπράουσκας πέρασε στο παιχνίδι τον Λουίζ Φελίπε, στη θέση του Γαγιέγος. Μια αλλαγή που δεν είχε λειτουργήσει καλά για τον ΟΦΗ κόντρα στον ΠΑΣ, στο ίδιο ακριβώς σημείο (αντί του Ριέρα τότε), με την κρητική ομάδα να μένει χωρίς κέντρο.

Στο 60ο λεπτό ήρθε επιτέλους το γκολ για τον ΟΦΗ και κανένας δεν μπορούσε να το ακυρώσει! Μετά από στημένη φάση, η μπάλα έφθασε στον Τοράρινσον, που με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, την έστειλε στο Γ του Κόστιτς, γράφοντας το 1-1 για τους γηπεδούχους.

Στο 63ο λεπτό, ο Λιθουανός τεχνικός προχώρησε και σε δεύτερη κίνηση, βάζοντας στο ματς τον Ριέρα, στη θέση του Μοσκέρα, που μέχρι τότε είχε ίσως τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες για τον ΟΦΗ.

Στο 70ο λεπτό ο Μωραΐτης βγήκε στην πλάτη του ΟΦΗ και πλάσαρε εύστοχα τον Μπάουμαν, όμως ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ.

Στο 75ο λεπτό πέρασε στο ματς, μέσα σε αποθέωση, ο Νέιρα, στη θέση του Αμπάντα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές του ΟΦΗ, με τον Λάρσον να αντικαθιστά τον Μαρινάκη.

Στο 90ο λεπτό το VAR χτύπησε ξανά εις βάρος του ΟΦΗ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας, η μπάλα έφθασε στον Μεγιάδο, που με δυνατό σουτ, την έστειλε στη γωνία του Κόστιτς. Ενώ ο διαιτητής μέτρησε αρχικά το γκολ, τον φώναξαν να δει τη φάση και ακύρωσε το τέρμα, κρίνοντας ότι ο Ντίκο επηρέαζε τη φάση από θέση οφσάιντ και έτσι η λύτρωση δεν ήρθε ποτέ.

Στις καθυστερήσεις ο Νέιρα παραλίγο να γίνει πάλι ήρωας για τον ΟΦΗ, όταν έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα του Βόλου, όμως δεν πρόλαβε να γυρίσει και να τη στείλει στο άδειο τέρμα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Βάλντας Νταμπράουσκας αποδοκιμάστηκε από τους θεατές που είχαν παραμείνει στις εξέδρες του Γεντί Κουλέ.

OΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης, Αμπάντα, Τοράρινσον, Πασαλίδης, Καρώ, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γαγιέγος, Μοσκέρα, Ντίκο

Βόλος (Άνχελ Λόπεζ):  Κόστιτς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Κόμπα,  Κίτσος, Ντέλετιτς, Γκαρσία