02/10/2023 - 21:48

ΓΙΓΑΣ ΟΦΗ νίκησε και την ΑΕΚ γιατί ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ!

ΟΦΗ - ΑΕΚ 2-0

Τεράστια νίκη για τον ΟΦΗ με σκορ 2-0, κόντρα στην ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ, για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Μετά τον Άρη και τον ΠΑΟΚ, ο ΟΦΗ πήρε άλλο ένα ντέρμπι στο γήπεδό του, "έσβησε" τις απώλειες με τις συνεχόμενες τρεις ισοπαλίες και έφθασε στους 12 βαθμούς σε 7 αγώνες, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση.

O Βάλντας Νταμπράουσκας παράταξε την ομάδα του με τον ίδιο σχηματισμό και ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με το Αγρίνιο, όπου ήρθε ισόπαλος με τον Παναιτωλικό.

Στο τέρμα ήταν ο Μπάουμαν, τριάδα στόπερ οι Βούρος, Πασαλίδης και Καρώ, ο Λάρσον δεξιά και ο Τοράρινσον αριστερά. Στα χαφ οι Μεγιάδο, Γαγιέγος και Γκλάζερ και ο Μπάκιτς μπροστά τους, με τον Λουίζ Φελίπε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε μια καλή φάση με τον Γαγιέγος που δεν πρόλαβε να γυρίσει και να σουτάρει και στο 5ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί! Ο Μεγιάδο βρήκε ωραία τον Μπάκιτς στην πλάτη της άμυνας, αυτός έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λουίζ Φελίπε πρόλαβε Στάνκοβιτς και αμυντικούς και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Όμιλο!

Όπως είναι φυσιολογικό, μετά το γκολ η ΑΕΚ πίεσε ασφυκτικά, όπως συνηθίζει να κάνει, είχε κάποιες φάσεις κυρίως από σέντρες, στημένα ή μακρινά σουτ του Τζούμπερ, όμως σε γενικές γραμμές ο ΟΦΗ αμύνθηκε αποτελεσματικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε πάλι δυνατά και στο 49ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει και δεύτερο γκολ, με κεφαλιά του Φελίπε μετά από σέντρα του Λάρσον, που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Στάνκοβιτς.

Στο 55ο λεπτό ο ΟΦΗ στάθηκε άτυχος, καθώς ο Πασαλίδης τραυματίστηκε, έγινε αναγκαστική αλλαγή και στη θέση του μπήκε ο Λαμπρόπουλος.

Στο 67ο λεπτό ο Λιθουανός τεχνικός πέρασε στο ματς και τον - καταχειροκροτούμενο - Ντίκο, στη θέση του σκόρερ Λουίζ Φελίπε.

Στο 75ο λεπτό ζήτησε αλλαγή και ο Γαγιέγος και στη θέση του μπήκε ο Αμπάντα, ολοκληρώνοντας έτσι τις κινήσεις του Νταμπράουσκας από τον πάγκο.

Από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι δυσκόλεψε πολύ για τον ΟΦΗ, καθώς ο Αλμέιδα έβαλε όλα τα όπλα του μέσα για να ισοφαρίσει, ενώ μέχρι τότε ο ΟΦΗ είχε βραχυκλώσει τον αντίπαλό του.

Όμως στο 83ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ! Οι παίκτες βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Αμπάντα έκανε τρομερή κάθετη στον Ντίκο, που βγήκε μόνος, πέρασε και τον τερματοφύλακα και έγραψε το 2-0 για τον ΟΦΗ, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από το κοινό του Γεντί Κουλέ.

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον Τοράρινσον, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γαγιέγος, Μπάκιτς, Φελίπε

ΑΕΚ (Μ.Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί, Ρότα, Κάλενς, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Φαν Βεερτ, Τζούμπερ, Ελίασον, Πιζάρο

- Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Σήφης Κορωνάκης τίμησε τον παλιό τερματοφύλακα του ΟΦΗ, Θωμά Λαφτσή, που βρέθηκε στο Γεντί Κουλέ μετά από πολλά χρόνια.