20/12/2023 - 14:48

ΟΦΗ: Ήττα για την άστοχη Κ19 στο ΒΑΚ

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0-3

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ, κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΒΑΚ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Stoiximan Super League.

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ έπαιξε χωρίς τους Αποστολάκη και Φαϊτάκη, η ομάδα Νέων του Ομίλου στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο, κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Ιδίως στο πρώτο μέρος, δημιούργησε και έχασε πολλές σημαντικές ευκαιρίες, που δε μετέτρεψε σε γκολ, ενώ είχε και δύο δοκάρια, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που ήταν πιο εύστοχοι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε και ο Γιάννης Ρολάκης, ως αριστερό μπακ, που το καλοκαίρι πήρε μεταγραφή από τον ΟΦΗ στον Ολυμπιακό.

Το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ:

Ήττα παρά τις ευκαιρίες για την Κ19

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η Κ19 του ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με σκορ 0-3, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League K19 που έγινε στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο.

Οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάκουλα.

Η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση, χάνοντας δυο μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό. Αρχικά στο 19′ με τον Χότζα να σημαδεύει το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Σταυρόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 44′ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το σκορ με τον Καρανάτσιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Καλαφάτη, με το 0-2 να είναι το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 56′, με τον Χαραλαμπόγλου να σουτάρει από πλάγια θέση.

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη φάση, με το 0-3 να είναι το τελικό σκορ.

K19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Καλαφάτης, Σέχου, Μπλίντο, Χνάρης (46′ Μερκούρης), Χότζα, Ζαχαριουδάκης (56′ Τσερεβελάκης), Καρανδινός (65′ Βιδιαδάκης), Πορτοκαλίδης (46′ Αδαμάκης), Σταυρόπουλος (80′ Τακάκης), Πιστικός, Σημαντηράκης