Σαν σήμερα, πολλές νίκες και μία σε δύο δόσεις!

Οι νίκες της ημέρας, μία βαριά ήττα σε ντέρμπι κορυφής και μια ισοπαλία εκτός έδρας.

29/3/1981, ΟΦΗ - Άρης 3-0

29/3/1986, ΠΑΟ - ΟΦΗ 4-1

Η Super League αναφέρει τα εξής:

"1986

Από την πρώτη του σεζόν στο Ηράκλειο, ο Έγκεν Γκέραρντ έχει εντυπωσιάσει και όταν παίζουν ο Παναθηναϊκός με τον ΟΦΗ είναι το ντέρμπι κορυφής, καθώς ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός είναι τρεις βαθμούς μπροστά από τους Κρητικούς. Το ντέρμπι όμως εξελίσσεται σε εύκολο απόγευμα για τους «πράσινους» που επικρατούν με 4-1 (39’ σουτ Σαραβάκος, 46’ σουτ Ταράσης, 73’ κεφαλιά Χαραλαμπίδης, 83’ σουτ Αντωνίου – 59’ πέναλτι Γιάνγιανιν). Οι πέντε βαθμοί είναι και η τελική διαφορά στο πρωτάθλημα."

29/3/1987, ΟΦΗ - Ολυμπιακός 4-1

Περισσότερα ΕΔΩ

29/3/1992, Ολυμπιακός - ΟΦΗ 0-0

29/3/1995, Καβάλα - ΟΦΗ 0-1 (Με Νίκο Καραμπετάκη στο τέρμα η Καβάλα)

29/3/2003, ΟΦΗ - Ιωνικός 2-1 (σε ... δύο δόσεις!)

Η Super League αναφέρει:

"2003

Στις 29 Μαρτίου 2003 ολοκληρώνεται ένας αγώνας πρωταθλήματος, που θα μείνει στην ιστορία, καθώς χρησιμοποιήθηκαν συνολικά 37 ποδοσφαιριστές από τις δύο ομάδες!

Στο Ηράκλειο λίγες μέρες νωρίτερα το παιχνίδι ΟΦΗ – Ιωνικού είχε διακοπεί στο 75’ και ενώ το σκορ ήταν 1-1 (11’ κεφαλιά Μοσχογιάννης – 15’ σουτ Εριβέλτο). Η συνέχειά από εκεί και πέρα, ορίστηκε για τις 29 Μαρτίου και οι δύο ομάδες είχαν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν και διαφορετικούς παίκτες από το πρώτο μέρος του αγώνα. Οι προπονητές Ζντένεκ Σκάσνι και Γιάτσεκ Γκμοχ έκαναν πολλές αλλαγές, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη 2-1 με γκολ του Σουάρες στο 82’. Με τη λήξη έχουν καταμετρηθεί συνολικά 37 παίκτες με συμμετοχή! Οι 19 ήταν του ΟΦΗ και οι 18 του Ιωνικού!"

To ρεπορτάζ της ιστοσελίδας in.gr:

«Χρυσό» γκολ του Σοάρες χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ επί του Ιωνικού

Τι και αν παίχτηκαν 15 λεπτά. Ο ΟΦΗ κατάφερε να πετύχει μέσα σε αυτά ένα τέρμα και να γράψει το τελικό 2-1 επί του Ιωνικού, στο ματς το οποίο είχε διακοπεί στο 75 για την 22η αγωνιστική, λόγω προβλήματος της ηλεκροδότησης του γηπέδου του Ηρακλείου.

Έτσι οι Κρητικοί έμειναν μόνοι στην 8η θέση της βαθμολογίας και δείχνουν οτι με την ανοδική τους πορεία μπορεί και να προλάβουν το… τραίνο της Ευρώπης.

Σε μία προσπάθεια να ανταμείψουν τους 1.000 φιλάθλους τους, οι παίκτες του ΟΦΗ, πέτυχαν ένα γκολ με τον Σοάρες και πήραν την νίκη, καθώς στο σημείο της διακοπής ο αγώνας ήταν ισόπαλος 1-1.

Ήταν το 82ο λεπτό ή το 7ο λεπτό του… σημερινού αγώνα, όταν ο Κοψαχείλης δεν συνεννοήθηκε με τους αμυντικούς του και ο Σοάρες εκμεταλλεύθηκε το «δώρο» πλασάροντας στην κενή εστία.

Νωρίτερα και λίγο μετά το ελεύθερο του Ηπειρώτη διαιτητή, Μπριάκου, ο ΟΦΗ βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Κοψαχείλης απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό σουτ του Σολίς. Από την πλευρά του, ο Ιωνικός έχασε μία κλασσική ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά στο 88 ο Φερέιρα πλάσαρε άουτ και ενώ ήταν αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής.

Υπενθυμίζεται ότι στο παιχνίδι που διεκόπη, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Μοσχογιάννης στο 11 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εριβέλτο ισοφάρισε με εντυπωσιακό «ψαλίδι».

Ο Μπριάκος που «σφύριξε» το 15λεπτο ματς παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Γκόμεζ στο 89ο λεπτό.