H ακτινογραφία των παικτών του ΟΦΗ

Οι ατομικές επιδόσεις των ποδοσφαιριστών του Ομίλου

Χρίστος Σμπώκος

Βάτερμαν:
Για ακόμα ένα ματς δεν ενέπνεε σιγουριά. Είχε μια ανωριμότητα με τα πόδια και μεγάλη δυσκολία να κατευθύνει καλά την άμυνα.

Μαρινάκης:
Περνάει μία περίοδο ντεφορμαρίσματος. Δυσκολεύτηκε πολύ αμυντικά, εμπλέκεται στο 2ο γκολ, ενώ και επιθετικά δε βοήθησε. Ελαφρυντικό ότι δεν έχει βοήθεια ούτε από τον εσωτερικό μέσο (Τοράλ), ούτε από τον εξτρέμ (Λάμπρου).

Μπαλογιάννης:
Καλό ματς, με πολλές πρωτοβουλίες. Ειδικά στο 1ο ημίχρονο, είχε καλή συνεργασία με Νέιρα και Γαγιέγος. Αμυντικά στάθηκε ικανοποιητικά.

Βούρος:
Πολλές επεμβάσεις, μεγάλη προσπάθεια. Δεν τις κέρδισε όλες, είχε και κακές στιγμές, αλλά είναι σταθερά η απόδόσή του πάνω από το μέσο όρο.

Σελίμοβιτς:
Βάζει το γκολ μεν, αλλά κατά τα άλλα κάνει πάλι 3-4 ανεπίτρεπτες γκέλες για το επίπεδο αυτό. Ενώ είναι καλός με τη μπάλα, γκρεμίζει ό,τι κάνει με τα λάθη που υποπίπτει.

Μεγιάδο:
Όπως πάντα τρέχει πολύ. Όχι όμως πάντα όπως πρέπει. Στο 1ο μέρος ήταν καλύτερος στις μεταβιβάσεις, μετά όμως χάθηκε στο γενικό μούδιασμα.

Γαγιέγος:
Σταθερά είναι η μηχανή της ομάδας. Κόβει, τρέχει, καλύπτει και δημιουργεί. Ξεχωρίζει.

Τοράλ:
Με τη μπάλα στα πόδια προσφέρει ωραίες στιγμές. Θα είναι καλύτερα να τις συνδυάζει με μεγαλύτερη ουσία. Θα είναι κι ακόμα καλύτερα, αν συμμετέχει περισσότερο αμυντικά. Πρώτο ματς στη σαιζόν που βγάζει όλο το 90λεπτο.

Νέιρα:
Δεν ήταν σε καλή μέρα. Παρόλα αυτά, φτιάχνει ένα κινητικό και δημιουργικό τρίγωνο με Γαγιέγος και Μπαλογιάννη. Όμως καθυστερεί σε κάποιες φάσεις και γενικά δεν του βγαίνουν οι φάσεις. Στα άκρα δεν είναι τόσο καλός κι αυτό είναι ξεκάθαρο.

Λάμπρου:
Κινητικός και δραστήριος στο 1ο ημίχρονο, με έλλειψη ομαδικότητας όμως και μικρή συμμετοχή στο αμυντικό κομμάτι. Στο 2ο μέρος περιορίστηκε μόνο σε ατομικές ενέργειες, όλες παρατραβηγμένες και χωρίς ουσία. Πολλές πτώσεις επίσης. Δε βοήθησε.

Ντουρμισάι:
Τρέχει, παλεύει, πρεσάρει, αλλά δεν απειλεί. Χρήσιμος στο 1ο ημίχρονο, όμως από το φορ χρειάζεσαι και γκολ.

Φελίπε
: Βάζει ένα γκολ σεντερφορίσιο. Κινείται σαν φορ σε όλες τις φάσεις, δείχνει να έχει τις κινήσεις και την ποιότητα. Δε μπορεί να κριθεί ολοκληρωμένα, μιας και στο διάστημα που έπαιξε το παιχνίδι του ΟΦΗ ήταν ανορθόδοξο.

Τσιλιανίδης: Το καλύτερό του ματς, από όταν επέστρεψε. Με την οξυδέρκειά του κερδίζει την αποβολή, δείχνει χαρακτήρα και παίρνει πρωτοβουλίες, σε μια φάση του ματς που η ομάδα μοιάζει χωρίς πυξίδα και τελικά πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ.

Ουές: Η έλλειψη ρυθμού ήταν εμφανής, όμως έδωσε ενέργεια που έλειπε. Δε μπορεί να κριθεί κι αυτός ουσιαστικά, λόγω της μορφής του ματς. Από το αριστερό του πόδι πάντως, ξεκινά το γκολ της ισοφάρισης. Τον χρειάζεται ο ΟΦΗ, οπότε μακάρι να αρχίσει να ανεβαίνει.

Ντε Γκούζμαν: Έπαιξε λίγο, δεν είχε πολλή συμμετοχή στο δημιουργικό κομμάτι, όμως με ένα δοκάρι και μία ασσίστ στο 95', γράφει θετικό πρόσημο.

Φαν Ντάινεν: Μπήκε για τις ψηλές μπαλιές και για να πιέσει. Το έκανε.