09/07/2020 - 10:50

Ματς - πισωγύρισμα για τον ΟΦΗ

Σε ένα κακό παιχνίδι, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός και δίκαια ηττήθηκε. Είχε πάντως την ευκαιρία για κάποιες δοκιμές και συμπεράσματα

Χρίστος Σμπώκος
Σε ένα παιχνίδι εξαρχής δύσκολο, ο ΟΦΗ ανέβασε τον πήχη ακόμα περισσότερο, επιλέγοντας να δώσει χρόνο σε ποδοσφαιριστές, που ως τώρα μέσα στη σαιζόν δεν είχαν αγωνιστεί καθόλου. Και οι δύο στην αμυντική γραμμή και οι δύο από τα αριστερά. Περδίκης σε ρόλο αριστερού στόπερ, Μπολάκης σε ρόλο αριστερού μπακ.

Σε συνδυασμό με την καλή κατάσταση που βρίσκεται η ΑΕΚ και το γεγονός ότι επί Καρέρα ο ΟΦΗ δυσκολεύεται να την αντιμετωπίσει, δεν είδαμε ένα ματς - συνέχεια των 2 προηγούμενων. Ούτε και ένα καλό ματς, γενικότερα.

1ο ημίχρονο - Πάγωμα του ρυθμού από τον ΟΦΗ, αλλά χωρίς να αποφύγει τα γκολ, από αργές αμυντικές αντιδράσεις.

Ως το 19’ βλέπαμε ένα κλειστό παιχνίδι, με τον ΟΦΗ να παίζει πολύ πίσω για τα δεδομένα του, να επιλέγει κυρίως να κλείσει χώρους και να είναι προσεκτικός. Ουσιαστικά, επεδίωξε να αποφύγει ένα κακό ξεκίνημα, σαν εκείνο του ματς στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Το είχε καταφέρει, ρίχνοντας το ρυθμό του ματς πολύ και παίζοντας συντηρητικά. Πάνω που άρχισε, όμως, να παίρνει κάποια μέτρα και να προσπαθεί να βγάλει συνεργασίες και να κρατήσει μπάλα, ήρθε μία αδράνεια και το γκολ του Ολιβέιρα. Ένα γκολ, που το έκανε πολύ εύκολο για τον αντίπαλό του, έτσι όμως αμύνθηκε ο ΟΦΗ.

Γενικά, ο ΟΦΗ και μετά το γκολ δεν πήρε μπάλα, δεν κατάφερε να δείξει το passing game που ξέρουμε και, προφανώς, δε μπόρεσε να πάρει και ανάσες. Η ΑΕΚ συχνά - πυκνά δημιουργούσε καταστάσεις, με γρήγορες συνεργασίες και κινήσεις, χωρίς να νιώθει τον αντίπαλό της ικανό να την απειλήσει. Η μόνη στιγμή που ο ΟΦΗ έφτασε σε απόσταση βολής, ήταν από στατική φάση (κόρνερ) και την κεφαλιά του Περδίκη.

Ήρθε και το 2ο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου, με ένα τρόπο που συνηθίζει η ΑΕΚ να απειλεί, από στατική δηλαδή φάση. Για ακόμα μία φορά, η αμυντική αντίδραση ήταν χαλαρή και αργή και τιμωρήθηκε γι’ αυτό η ομάδα.

Γενικά, στο πρώτο ημίχρονο είδαμε έναν άνευρο ΟΦΗ, που έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να πάρει ένα καλό προβάδισμα, χωρίς να χρειαστεί καν να ανεβάσει ρυθμό. Έτσι, με μόλις 2,5 τελικές, η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται με καθαρό σκορ. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι ο Σίμος προχώρησε σε 3 αλλαγές, με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου.

2ο ημίχρονο - Πήρε μέτρα ο ΟΦΗ, αλλά χωρίς να γίνει απειλητικός

Το 2ο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, κύλησε διαφορετικά. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να πάρει μέτρα και να παίξει ψηλότερα. Κράτησε περισσότερο τη μπάλα και είχε μία καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Προφανώς, σε αυτό συντέλεσε και η επιλογή της ΑΕΚ να δώσει χώρο και να κάνει διαχείριση των δυνάμεών της, δίνοντας ανάσες σε Ολιβέιρα και Λιβάγια.

Σε γενικές γραμμές όμως, οι αλλαγές του ΟΦΗ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, έδωσαν μία καλύτερη εικόνα στην ομάδα, χωρίς πάντως να αλλάξουν και τη ροή του ματς. Ο ΟΦΗ είχε ένα δοκάρι και κάποιες μικροευκαιρίες, με μακρινά (και ενίοτε βιαστικά) σουτ. Από την άλλη, η ΑΕΚ χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο, βρήκε 4-5 καθαρές φάσεις, όταν εκμεταλλεύτηκε τα μέτρα που βρήκε στην πλάτη του ΟΦΗ, που έπαιζε πλέον ψηλότερα.

Το ρεζουμέ:

O ΟΦΗ δεν είχε την εμφάνιση που θα χρειαζόταν, για να γίνει ανταγωνιστικός, απέναντι σε μία φορμαρισμένη και με μεγάλο κίνητρο ΑΕΚ. Δοκίμασε κάποια πράγματα, που δεν του βγήκαν στην αρχή, προσπάθησε να διορθώσει ό,τι μπορούσε στη συνέχεια, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Το στοίχημα τώρα, είναι αυτή η απόδοση να αποδειχθεί παρένθεση, στα 2 προηγούμενα καλά ματς.

Η ακτινογραφία των παικτών

Γουάλι: Κάνει μία καλή εμφάνιση, κυρίως στο 2ο ημίχρονο, όπου κάνει 4 σπουδαίες επεμβάσεις σε ισάριθμα τετ-α-τετ, από το 65' ως το 80'.

Μπράουν: Μέτριο παιχνίδι, αμυντικά είχε μεν πίεση, αλλά απέφυγε λάθη και μεγάλες αδράνειες. Επιθετικά, για ακόμα ένα ματς έχει διάθεση, αλλά όχι ουσία.

Μπολάκης: Έκπληξη η παρουσία του στην 11αδα. Με τον Αλμπάνη - που πάντως έπαιζε για 15’ τραυματίας, δεν είχε θέματα. Με τον Βέρντε όμως, αντιμετώπισε κάποιες δυσκολίες. Επιθετικά επεδίωξε να ανέβει, αλλά χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο.

Βαφέας: Αρκετά σταθερός, από την πλευρά του δεν αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα, με εξαίρεση μία φάση με τον Βέρντε. Έκανε γενικά μία εμφάνιση, που αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας για την επόμενη σαιζόν.

Γιαννούλης: Προσπάθησε να κατευθύνει την άμυνα, να βγάλει και σωστά τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας. Υπήρχαν στιγμές που τα πήγε καλά, αλλά και άλλες που είχε δυσκολία στην πλάτη του, κυρίως με τις γρήγορες κινήσεις του Βέρντε.

Περδίκης: Χάνει τον Ολιβέιρα στη φάση του 1ου γκολ, χάνει τον Σβάρνα στη φάση του 2ου γκολ, χάνει τη μοναδική ευκαιρία του ΟΦΗ, γενικά δεν του πήγε το ματς. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, λόγω της κάρτας που δέχθηκε.

Βίκτορ: Κρατάει τη θέση του, δεν κάνει λάθη και γενικά έχει μία θετική και μεστή παρουσία. Στο τελευταίο 10λεπτο, έπαιξε και στόπερ.

Σακόρ: Προσπάθησε να παίξει σωστά, να κρατήσει μπάλα και να βοηθήσει στην καλή κυκλοφορία. Είχε και ένα δοκάρι. Γενικά έδειξε ξανά, ότι είναι ένας ποιοτικός ποδοσφαιριστής.

Στάικος: Δεν πήγε καλά, δε βοήθησε δημιουργικά και γενικά δε φάνηκε σε καλή μέρα. Λογική η αντικατάστασή του στο ημίχρονο.

Ναμπί: Φλύαρος σε γενικές γραμμές. Για ακόμα ένα ματς, δε γυρνά αρκετά πίσω για να χτίσει τις επιθέσεις, ιδιαίτερα σε ένα ματς που έλειπε και ο Νέιρα. Βγήκε στο 60', πολύ λογικά.

Μάνος: Δεν βοήθησε στο 1ο ημίχρονο που αγωνίστηκε.

Νάστος: Μπήκε σε ρόλο κεντρικού στόπερ. Είχε διάθεση να παίξει δυνατά με τον Ολιβέιρα, αλλά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, στα 15’ που συναντήθηκαν. Το ίδιο συνέβη και στη συνέχεια, με αρκετές κινήσεις στην πλάτη του να τον δυσκολεύουν.

Μεγιάδο: Μπήκε να δώσει τρεξίματα και να βοηθήσει την ομάδα, με ανακτήσεις της μπάλας ψηλότερα, να πάρει μέτρα στο γήπεδο. Σε γενικές γραμμές τα κατάφερε, χωρίς να κάνει το κάτι παραπάνω.

Φιγκεϊρέντο: Μπήκε με στόχο να νιώσει, η άμυνα της ΑΕΚ, την παρουσία του. Έτρεξε και κινήθηκε πολύ. Δεν έγινε, όμως, ποτέ απειλητικός.

Βαζ: Μπήκε νωρίς και εκείνος, στο 60’, για να παίξει πίσω από το φορ. Είχε κινήσεις και διάθεση και προσπάθησε να βοηθήσει, να βγουν περισσότερες επιθετικές συνεργασίες, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, πάντως.

Σουρνάκης: Έπαιξε για 10 λεπτά, ως εσωτερικός μέσος από δεξιά. Ίσως να μπορούσε να πάρει περισσότερο χρόνο, σε ένα τέτοιο ματς.