16/09/2023 - 21:00

Post Game Λαμία - ΟΦΗ: Η φλυαρία του στοίχισε

Ο ΟΦΗ δεν ήταν καλός, αλλά μπορούσε να κερδίσει

Χρίστος Σμπώκος

Σε ένα ματς λαθών και λίγων καθαρών ευκαιριών, ο ΟΦΗ έδειξε ότι και στην κακή του μέρα, μπορεί να παίρνει αποτελέσματα.

Το κακό είναι ότι πήρε το μικρότερο δυνατό από αυτό το ματς, με βάση την εικόνα του, κυρίως στο τελευταίο 25λεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις). Όμως πέρα από το αποτέλεσμα, πρέπει να τον προβληματίσει και το δημιουργικό κομμάτι, με τη δυσκολία στην τελική πάσα, να κάνει για ακόμα ένα ματς μπαμ!

1ο ημίχρονο: Κλειστό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα λάθη του αντιπάλου τους

Χωρίς εκπλήξεις η αρχική σύνθεση για τον ΟΦΗ, με το αναμενόμενο 3-5-2. Η αμφιβολία που υπήρχε για το επιθετικό δίδυμο, κατέληξε στην επιλογή Τοράλ, σε ρόλο περιφερειακό και του Ντίκο, σε αυτό του φορ, προφανώς στοχεύοντας στην καλή τελική πάσα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με τον 1ο και στην ταχύτητα και στο ξεπέταγμα στην πλάτη του - αργού - κέντρου άμυνας της Λαμίας, για τον 2ο.

Εκείνη που έκανε την έκπληξη ήταν η Λαμία, επιλέγοντας να αλλάξει το σχηματισμό της και να προσαρμοστεί σε αυτόν του ΟΦΗ. Ο Βόκολος γύρισε το σύστημα σε 3-5-2, θέλοντας να κλείσει κι εκείνος με τη σειρά του τους χώρους στον άξονα και να αντιπαρατάξει ένα σφιχτό σύνολο, που δε θα επιτρέπει στον αντίπαλο ευκαιρίες.

Με βάση τις αρχικές συνθέσεις, έμοιαζε και οι δύο προπονητές να επιλέγουν ένα παιχνίδι υπομονής, με βασικό προσανατολισμό τους την προστασία της άμυνάς τους. Και την τιμωρία των λαθών των αντιπάλων τους. Κι αυτό συνέβη.

Με εξαίρεση ίσως το πρώτο 10λεπτο, όταν ο ΟΦΗ προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να ψάχνει με συνδυαστικό τρόπο τις προϋποθέσεις για γκολ (φτάνοντας σε δύο τελικές, εκτός περιοχής όμως, όπως και στα προηγούμενα ματς), στη συνέχεια είδαμε ένα παιχνίδι χωρίς καμία ομάδα να κυριαρχεί, με τη μπάλα πολύ στον αέρα και λίγο στο χορτάρι και πολλές μεγάλες μπάλες. Ο ΟΦΗ αντιδρούσε καλύτερα αμυντικά σε αυτές, σε αντίθεση με τη Λαμία που είχε προβλήματα, έκανε λάθη κυρίως με τα στόπερ της και πλήρωσε ένα εξ' αυτών, με το Ντίκο να δείχνει την ταχύτητα, αλλά και την οξυδέρκειά του.

Το γκολ όμως δε φάνηκε να ηρεμεί τον ΟΦΗ και να του δίνει τη δυνατότητα να παίξει πιο έξυπνα και με το δικό του τρόπο. Για περίπου 10- 15' έμεινε να "απαντάει" απλά στις επιθέσεις της Λαμίας, επιθέσεις που ήταν κακά δομημένες και οι περισσότερες με τη μπάλα στον αέρα. Σε αυτό το διάστημα του 1ου μέρους, ο ΟΦΗ έκανε το λάθος να δώσει αρκετές στατικές φάσεις στον αντίπαλό του, που μπορεί να μη δημιούργησε πολλές καθαρές ευκαιρίες, όμως δημιούργησε αναστάτωση. Βέβαια, και στην απέναντι πλευρά, στο αμυντικό τρίτο της Λαμίας, κάθε βαθιά μπαλιά δημιουργούσε αντίστοιχη αναστάτωση. Καμία όμως από τις δύο επιθέσεις, δεν ήταν σε θέση να ολοκληρώσει καλά κάποια από τις φάσεις με καλές προοπτικές, που τους προέκυπταν από τα τα λάθη των αμυντικών της Λαμίας κι από την αδυναμία του ΟΦΗ με τη μπάλα στον αέρα.

2ο ημίχρονο: Περισσότερα λάθη, περισσότερα και τα γκολ

Στο ξεκίνημα του 2ου μέρους, πέρασε στο παιχνίδι για τη Λαμία ο Τόσιτς, βοηθώντας τη να βελτιώσει την εικόνα της, να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα και να την κυκλοφορήσει καλύτερα. Σε μια φάση που παίζει σωστά κάθετα, έρχεται και το γκολ, με τη βοήθεια φυσικά της κακής τοποθέτησης, αλλά και αντίδρασης της άμυνας του ΟΦΗ. Το γκολ αυτό έφερε τη Λαμία ξανά λίγα μέτρα πιο πίσω, κάτι που έδωσε στον πολύ χλιαρό ΟΦΗ την ευκαιρία να πάρει ανάσες και να κυκλοφορήσει τη μπάλα πιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς πάντως να δημιουργεί φάσεις. Παρόλα αυτά, ο Γαγιέγος και με τη βοήθεια της τύχης, σκόραρε.

Όπως όμως και στο 1ο ημίχρονο, έτσι και στο 2ο, ο ΟΦΗ αντιδρά λάθος μετά το γκολ. Αντί να ηρεμήσει, χάνει ξανά το ρυθμό του, αφήνει μέτρα και δυσκολεύεται να καθαρίσει φάσεις που δεν ήταν στην πραγματικότητα τόσο δύσκολες. Η Λαμία χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο, βρίσκεται ξανά στα πέριξ της περιοχής του, αρχίζει να πιστεύει στην ισοφάριση και με τη βοήθεια κι εκείνη της τύχης, τη βρίσκει με το αυτογκόλ. Σε μια φάση που επιβεβαίωσε ότι ο ΟΦΗ έπρεπε - και μπορούσε - να έχει δώσει πολύ λιγότερες στατικές φάσεις στον αντίπαλό του, για να έχει και πιο ήσυχο το κεφάλι του.

Το μοτίβο επαναλήφθηκε. Ξανά η ομάδα που σκόραρε αντιδρά λάθος, η Λαμία οπισθοχωρεί άμεσα, αφήνει πάρα πολλά μέτρα για τον ΟΦΗ, που με τις αλλαγές Αμπάντα, Νέιρα και Γκλάζερ, αλλάζει τον τρόπο που παίζει, κυκλοφορεί με μεγάλη άνεση τη μπάλα ως την αντίπαλη περιοχή και δίνει την εντύπωση πως όποτε θέλει δημιουργεί ευκαιρία. Μια εντύπωση που δεν ήταν τελικά ακριβής, χάρη στις πολύ κακές επιλογές του στην τελική πάσα, κυρίως στις φάσεις που χτίζει από τα άκρα. Χάνει στις καθυστερήσεις μια μεγάλη ευκαιρία μεν, αλλά θα μπορούσε να είχε φτάσει πολλές φορές, με εξαιρετικές προϋποθέσεις, σε τελική προσπάθεια.

Κατορθώνει έτσι σε ένα παιχνίδι με 10 τελικές και 57% κατοχή μπάλας, να δημιουργήσει μόλις 0,7 xGoal, ενώ στην πραγματικότητα του δόθηκε η δυνατότητα να έχει πολλαπλάσια. Στην άλλη πλευρά, η Λαμία των λίγων φάσεων, παρέμεινε σε λίγες φάσεις, κατάφερε όμως να βάλει 2 γκολ, σε ματς που απείλησε ελάχιστα.

Το ρεζουμέ: Πρέπει να βελτιώσει την αποτελεσματικότητά του κόντρα σε κλειστές άμυνες

Ο ΟΦΗ δεν έχει κατορθώσει να λύσει ένα πρόβλημα, που τον βασανίζει από την προηγούμενη σαιζόν: Να μπορεί να γίνεται απειλητικός στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, μέσα από συνδυαστικό παιχνίδι. Ειδικά στο σημερινό παιχνίδι, είδαμε πάρα πολλές λάθος αποφάσεις κι επιλογές, ιδιαίτερα από τους πλάγιους. Είδαμε επίσης το Φελίπε να παίζει εξαιρετικά με πλάτη, αλλά να μη δέχεται, σε ένα διάστημα που ο ΟΦΗ μονοπωλούσε το ματς, καμία πάσα με πρόσωπο στην εστία. Κι αν δει κανείς το video του ματς, βρέθηκε σε πολλές φάσεις στο σωστό σημείο.

Από εδώ και πέρα, θα βρει μπροστά του αρκετές ομάδες που θα στηθούν για να τον περιμένουν, για να τον οδηγήσουν σε φλυαρία και να τον χτυπήσουν στην κόντρα. Είναι σημαντικό να βρει λύσεις, να βγάλει δημιουργικά περισσότερα πράγματα και να τον δούμε να πατάει την περιοχή, με περισσότερη αυτοπεποίθηση, καλύτερες αποφάσεις και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.